Szukaj

Co warto wiedzieć o soczewkach kontaktowych?

Podziel się
Komentarze0

Soczewki kontaktowe, nazywane niekiedy szkłami kontaktowymi, podobnie jak okulary służą do korekcji wad wzroku. Zakładamy je bezpośrednio na gałkę oczną, w związku z czym nie utrudniają nam aktywnego życia.  Co zatem warto wiedzieć o tym wspaniałym wynalazku?

Co warto wiedzieć o soczewkach kontaktowych?

Dlaczego warto nosić soczewki kontaktowe?

Mają one sporo zalet. Zapewniają nie tylko nieograniczone pole widzenia, ale w  przeciwieństwie do okularów doskonałe widzenie z każdej strony, nawet z boku, nie zmieniając przy tym wielkości obrazu. Osoby noszące soczewki nie mają również typowych problemów z parowaniem, jak też szkiełka nie kurzą się i nie trzeba ich ciągle wycierać. Są bezpieczne i wygodne do uprawiania sportów.

Ich jedyną wadą jest to, iż wymagają ogromnej dyscypliny i rygorystycznego przestrzegania higieny. Niektórzy mogą mieć też problem oporów psychicznych przed zbliżaniem czegokolwiek do oka.

Dla kogo soczewki są najlepsze?


Są one polecane szczególnie :
 • przy wadach wzroku powyżej 6 dioptrii,
 • po operacji usunięcia soczewki,
 • przy dużym astygmatyzmie,
 • podczas uprawiania sportów,
 • gdy różnica pomiędzy jednym, a drugim okiem jest duża – przekraczająca 3 dioptrie.

Kto nie powinien nosić soczewek?

Niestety nie każdy z nas może nosić soczewki. Jest wiele przeciwwskazań, które umożliwiają nam ich używanie. Spośród nich wymienia się takie choroby jak:
 • cukrzyca,
 • alergia,
 • nietolerancja soczewek,
 • przebyte urazy oka,
 • stany zapalne oczu.

Jakie są rodzaje soczewek kontaktowych?

Soczewki kontaktowe możemy podzielić ze względu na kilka kryteriów. Przede wszystkim biorąc pod uwagę materiał z którego są wykonane. Z tego względu wyróżniamy:


 • soczewki twarde – wykonane są z przepuszczających tlen polimerów. Są dość trwałe, przy odpowiedniej pielęgnacji mogą służyć nam nawet przez kilka lat. Nosi się je tylko w ciągu dnia. Soczewki twarde polecane są osobom z astygmatyzmem oraz przy dużych wadach wzroku.

 • soczewki miękkie – wykonane są z materiałów hydrożelowych. Są delikatne dla oka, bezpieczne, komfortowe oraz  nie wywołują podrażnień. Praktycznie ich nie wyczuwamy. Możemy wybrać soczewki, które nosimy w trybie dziennym, bądź całodobowym.

Z kolei, ze względu na przeznaczenie dzielimy soczewki na :

 • optyczne -  które służą do korekcji wad wzroku,
 • terapeutyczne – stosowane w różnych schorzeniach lub urazach rogówki,
 • kosmetyczne – przeznaczone do zmiany koloru rogówki.

Jak dobiera się soczewki kontaktowe?


O tym, czy możemy nosić soczewki oraz o ich doborze decyduje okulista po wykonaniu niezbędnych badań kwalifikacyjnych. Jeśli nie stwierdzi przeciwwskazań, dobierze soczewki odpowiednio do wady wzroku.

Co ważne, soczewka musi być dopasowana nie tylko do wady wzroku, ale tez do wielkości oka, właściwości płynu łzowego, wypukłości rogówki, stanu zdrowia oraz miejsca pracy pacjenta.

Na początek lekarz zakłada soczewki i po upływie 30minut sprawdza, czy zostały odpowiednio dobrane. Jeśli tak, to na kolejna wizytę przychodzimy po 2 tygodniach, aby skontrolować, czy oko dobrze toleruje soczewkę.

Kilka porad praktycznych – jak zakładać i zdejmować soczewki?

Na początek musimy zadbać o higienę – dokładnie myjemy ręce i dokładnie je osuszamy. Następnie opuszkiem palców wyjmujemy z pojemnika soczewkę. Ustawiamy ją na czubku palca wskazującego. Środkowym palcem tej samej ręki odciągamy w dół dolna powiekę, a środkowym palcem drugiej ręki podnosimy nieco powiekę górną.

Delikatnie kładziemy soczewkę na środku oka, spoglądamy w górę i w dół, a następnie zwalniamy powieki. Dobrze jest przez chwilę pomrugać, aby soczewka odnalazła swoje miejsce.

Jeśli chcemy zdjąć soczewki, zaczynamy również od higieny. Następnie spoglądamy w górę. Kciukiem lewej ręki dolną powiekę zsuwamy w dół, a palcem wskazującym lewej ręki górną powiekę przesuwamy w górę. Opuszkiem palca wskazującego i kciuka prawej ręki chwytamy krawędzie soczewki i ściągamy ją z oka.


Dla osób z wadami wzroku, soczewki są wybawieniem. Pozwalają prowadzić normalne, aktywne życie. Ich zalety są nie do przecenienia. Jedyne o czym musimy pamiętać stosując soczewki, to odpowiednia higiena i dbałość o nie.
Komentarze do: Co warto wiedzieć o soczewkach kontaktowych?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz