Szukaj

Co służy oczom?

Podziel się
Komentarze0

Dlaczego musimy dbać o oczy, tak jak na to zasługują oraz mieć na ten temat wystarczającą wiedzę? Blisko 80 procent wszystkich bodźców z otoczenia odbieramy właśnie dzięki oczom. Wzrok jest najważniejszym z naszych zmysłów.

Co służy oczom?

Jest to niepodważalny argument, dlatego też koniecznie należy dowiedzieć się co służy naszym oczom, by cieszyć się sprawnością zmysłu wzroku przez długi czas.

Badaj oczy!

Elementem, który zdecydowanie jest kluczowy w profilaktyce są ich regularne badania. Nie należy czekać na pierwsze objawy pogorszenia wzroku. Systematyczne wizyty w gabinecie lekarskim pozwolą nam ich uniknąć. Specjalista łatwo oceni stan naszych oczu i podpowie nam jak prawidłowo o nie dbać.


Właściwa dieta

To co jemy wpływa na jakość naszego wzroku. Ważne jest to, aby dieta była bogata w witaminy A, B, C i E. Nie powinno w niej zabraknąć magnezu, karotenoidów (to silne przeciwutlenicze), cynku oraz selenu. Dobre dla naszych oczu jest pieczywo razowe, płatki wielozbożowe i grube kasze. Postaw również na warzywa, szczególnie na marchewkę, dynię i pomidory, które zawierają beta-karoten poprawiający ostrość wzroku. Nabiał jest bogaty w duże ilości witaminy A, która bierze udział w produkcji rodopsyny. Ten światłoczuły barwnik sprawia, że rozróżniamy kolory i lepiej widzimy w ciemności. Witamina A jest niezbędna do produkcji ochronnego śluzu nawilżającego oko.


Zrób sobie przerwę!

Bardzo istotne w ochronie oczu jest robienie sobie przerw podczas zajęć nadwerężających oczy! Szczególnie w trakcie pracy przy komputerze lub oglądaniu telewizji. Należy o tym pamiętać również podczas czytania lub długiego pisania. Zdecydowanie o przerwy powinni także zadbać kierowcy podczas dłuższej jazdy samochodem! 5-10 minut pozwoli im odpocząć i uniknąć szkodliwości długotrwałej koncentracji wzroku.Pomyśl o miejscu w którym przebywasz

Pomieszczenie, w którym długo przebywamy powinno być przyjazne dla naszych oczu. Pomoże w tym  świeże, dobrze nawilżone powietrze o odpowiedniej temperaturze. Warto zadbać o prawidłowe oświetlenie. Unikajmy miejsc zadymionych, brudnych i zanieczyszczonych.


Chroń oczy przed słońcem!

Ostre i jasne światło słoneczne nie służy naszym oczom. Gdy są  na to narażone często reagują mrużeniem powiek i łzawieniem. Źle znoszą promieniowanie ultrafioletowe i podczerwone. Może ono uszkodzić wrażliwe komórki siatkówki lub być przyczyną zapalenia spojówek. Koniecznie należy zaopatrzyć się w odpowiednie okulary, najlepiej w salonie optycznym. Należy się upewnić czy mają filtry UV. Jest to specjalna powłoka, która zatrzymuje szkodliwe dla oczu promieniowanie.


Pamiętaj o odległości

Bardzo ważne jest zachowanie odpowiedniej odległości podczas oglądania telewizji oraz pracy przy komputerze. Optymalna odległość powinna wynosić minimum trzykrotność wysokości ekranu. W przypadku dzieci powinna być dodatkowo zwiększona nawet 2 razy.


Co ze snem?


Pamiętajmy, że sen jest  bardzo istotny dla naszych oczu! Koniecznie śpij przy zgaszonym świetle. Ciemność powoduje, że źrenice rozszerzają się, a odpowiadające za to mięśnie rozkurczają i odpoczywają. Wtedy również siatkówka wydziela i gromadzi najwięcej rodopsyny.


Otaczaj się zielenią


Zieleń działa relaksująco na oczy. Najlepsze dla nich będzie częste przebywanie na świeżym powietrzu, wśród drzew i roślinności. Jeśli jednak jest to dla nas niemożliwe możemy postawić w miejscu w którym długo przebywamy zieloną roślinę.


Pielęgnacja

Zapewnijmy oczom odpowiednią pielęgnację i dobór kosmetyków.  Warto również sięgnąć po okłady i kompresy z ziół. Schłodzone ogórki stanowią idealny, zimny okład, który skutecznie orzeźwia zmęczone oczy. Częste przemywanie oczu zimną wodą pobudza zmysł wzroku. Ulgę zmęczonym oczom mogą również przynieść różnego rodzaju krople. By zrelaksować na chwilę swe oczy, wykonaj kilkusekundowy masaż, dotykając na przemian brwi i skóry pod oczami.


Wprowadzenie choć kilka z tych zaleceń w życie polepszy stan naszych oczu, zapewni im odpoczynek i wystarczającą ochronę. Dzięki temu zmysł wzroku będzie działał bez zakłóceń i nie będziemy narażeni na niepotrzebne dolegliwości. Zadbaj o to już dziś!


Autor:

Anna Pająk

Komentarze do: Co służy oczom?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz