Szukaj

Astygmatyzm i zez u małego dziecka

Podziel się
Komentarze0

W związku z tym, że komunikacja z małymi dziećmi jest stosunkowo trudna, bardzo ciężko jest u nich rozpoznać wady wzroku. Dlatego jeśli tylko zauważysz jakieś niepokojące objawy, jak najszybciej skontaktuj się z okulistą. Im wcześniej podejmiemy leczenie , tym większe prawdopodobieństwo wyleczenia wady wzroku u dziecka.

Astygmatyzm i zez u małego dziecka


Astygmatyzm u dziecka


Astygmatyzm jest wadą wzroku, która sprawia że dziecko widzi obraz nieostro. Widziane przez niego przedmioty mogą być pofalowane i wyglądać jak odbite w krzywym zwierciadle. Przyczyną astygmatyzmu jest nieprawidłowe wysklepienie rogówki.

Astygmatyzm może wystąpić u każdego dziecka. Zazwyczaj występuje od urodzenia u dzieci krótkowidzących lub dalekowidzących.

Objawy astygmatyzmu u dzieci:

  • mrużenie oczu
  • trzymanie książek blisko twarzy
  • oglądanie telewizora z bliska
  • częste bóle głowy
  • przemęczenie oczu

Podstawową formą leczenia astygmatyzmu u dzieci jest stosowanie okularów korekcyjnych lub szkieł kontaktowych. W przypadku leczenia dzieci większą skuteczność mają okulary lecznicze, gdyż niezwykle trudno jest dopasować szkło kontaktowe do nierównej powierzchni oka, jak występuje u dzieci cierpiących na astygmatyzm.


Zez u małego dziecka


Zez jest to odchylenie gałek ocznych od prawidłowego równoległego ustawienia oczu. Zez może mieć charakter wrodzony bądź nabyty. Szczególnie narażone na wystąpienie zeza są dzieci, u których w  rodzinie występowały przypadki zeza. Jednak nie jest to regułą, zez może wystąpić również u dzieci, gdzie nikt w rodzinie nie cierpiał na to schorzenie.


Znacznie częściej zez występuje u dzieci, które mają inne wady wzroku. Jednak szczególnie na wystąpienie zeza są narażone dzieci dalekowzroczne. U nich zez może wystąpić około 3 roku życia, kiedy to maluchy starają się, skupić swój wzrok na bliskich przedmiotach. Ich wysiłek może być na tyle duży, że ich oczy zaczynają się zbiegać, przyczyniając się w ten sposób do powstania zeza.Objawy zeza u dziecka

U niemowląt pierwszym objawem jest zbieganie się oczu przez pierwsze kilka miesięcy życia i ich niezależne poruszanie się. Natomiast u dzieci około pierwszego roku życia obserwuje się brak koordynacji oczu.

Dzieci z zezem charakteryzuje również występowanie wędrującego oka. lub oczu. Wówczas oko lub oczy dziecka kierują się do wewnątrz w kierunku nosa. Wówczas mamy do czynienia z zezem zbieżnym. W momencie gdy u dziecka oczy kierują się na zewnątrz mówimy o zezie rozbieżnym.

Obserwując zachowanie dziecka  z zezem możemy zauważyć, że maluch ma tendencję do pocierania lub zasłaniania słabszego oka. Dziecko również może pochylać głowę, chcąc próbować skoordynować widzenie. Dzieci z zezem mogą również nie chcieć uczestniczyć w zabawach, które wymagają od nich oceny odległości bądź łapania piłki.

Leczenie zeza


Dzieci, u których podejrzewa się zeza powinny zostać poddane badaniu okulistycznemu. Leczenie zeza uzależnione jest od stopnia  wady. Może ograniczyć się tylko i wyłącznie do podawania kropli, bądź zakrywania go opaską, aby osłabić widzenie silniejszego oka.  

Inną forma leczenia jest stosowanie okularów korygujących, które pozwalają na wyrównanie widzenia w obu oczach. Stosuje się również ćwiczenia, których celem jest wzmocnienie osłabionych mięśni oka. Niestety w niektórych wypadkach, jedyną skuteczną formą leczenia jest operacja. Podczas zabiegu zostaje przywrócone napięcie mięśni w oku lub w oczach dziecka.

Komentarze do: Astygmatyzm i zez u małego dziecka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz