Szukaj

Domowe sposoby na jęczmień na oku

Podziel się
Komentarze1

Dokucza, boli, swędzi. Wywołuje uczucie dyskomfortu. Dopada nas z zaskoczenia, a kiedy już się pojawi, nie wiemy co robić. Jęczmień na oku jest zmorą wielu osób. Nie trzeba jednak od razu gnać do lekarza. Siła domowych sposobów może być równie skuteczna, co leków wypisanych na receptę. Początkowo jednak należy zorientować się z czym mamy do czynienia.

Domowe sposoby na jęczmień na oku

Czym jest jęczmień?

Jęczmień stanowi ropne zapalenie gruczołów, które mają swoje ujścia na brzegach powiek. Istnieją dwa rodzaje tworzących się jęczmieni: zewnętrzny i wewnętrzny. Jeśli to gruczoły łojowe znajdujące się w zagłębiu mieszka rzęsowego ulegną ropnemu zapaleniu, oznacza to, że mamy do czynienia z jęczmieniem zewnętrznym. Powieka jest zaczerwieniona, a opuchlizna bolesna. Natomiast jęczmień wewnętrzny stanowi obrzęk powstający na skutek zapalenia gruczołu tarczowego Meiboma. Czasami może powstać tzw. torbiel czy gradówka. Tworzy się ona wskutek trwałego zatkania przewodu gruczołu, nawet już po zniknięciu jęczmienia.

Jak leczyć?

W większości przypadków jęczmień można wyleczyć samemu, bez konieczności wizyty u lekarza. Oto różne sposoby:

1. Ciepły okład - czysty materiał, bądź wacik zanurzony w ciepłej wodzie, należy przyłożyć do oka, na którym utworzył się jęczmień i pozostawić na 10-15 minut. Zabieg powtarzany od czterech do sześciu razy dziennie może przynieść ulgę i przyspieszyć proces leczenia obrzęku. Nie należy przyciskać okładu, dotykać, ani ściskać jęczmienia. Można w ten sposób pogorszyć sytuację i doprowadzić do rozprzestrzenienia choroby.


2. Pocieranie złotem – jest to jedna z najstarszych metod pozbywania się niechcianej opuchlizny. Najlepiej nadaje się do tego złota obrączka, która - należy o tym pamiętać - powinna być zdezynfekowana. Obrączkę pociera się o materiał, bądź wkłada do gorącej wody, żeby złoto się nagrzało. Następnie należy przyłożyć biżuterię do dotkniętego zapaleniem miejsca i pocierać kilka sekund. Czynność tą powinno wykonać się przynajmniej pięciokrotnie, kilka razy w ciągu dnia. Złoto działa bakteriobójczo, a ciepło przyspiesza dojrzewanie jęczmienia, dzięki czemu szybciej pęknie.


3. Okład z herbaty i ziół – można stosować tą metodę, zamiast okładu z wody. Może być to herbata czarna, zielona, rumianek, pietruszka. Wszystkie te produkty posiadają właściwości przeciwbakteryjne. Zioła czy herbatę należy zalać wrzątkiem, (w przypadku pietruszki najpierw należy ją posiekać) i parzyć pod przykryciem ok. 10 minut. Powinna powstać mocna esencja. Następnie zamoczony czysty kawałek materiału, bądź wacik przyłożyć do zainfekowanego miejsca i okładać, dopóki esencja nie wystygnie. Zabieg powinien być powtórzony kilka razy dziennie. W przypadku herbaty zielonej, okład powinno trzymać się całą noc, najlepiej zabandażowany.

Jeśli pomimo stosowania różnych zabiegów, jęczmień widnieje na oku już od kilku dni, należy udać się do lekarza. Może on przepisać maści z antybiotykiem w celu wyleczenia obrzęku. Poprzez miejscowe leczenie maściami czy antybiotykami może nastąpić wypłynięcie na zewnątrz ropy. Rzadziej wymagane jest usuwanie jęczmienia za pomocą zabiegu chirurgicznego. Wykonywany jest on w gabinecie lekarskim i polega na nacięciu powieki. Pacjent dostaje uprzednio znieczulenie miejscowe. W przypadku dzieci, jest to znieczulenie ogólne. Należy pamiętać, że jeśli oko zostanie zainfekowane, należy zrezygnować z malowania się i noszenia soczewek kontaktowych.

Komentarze do: Domowe sposoby na jęczmień na oku (1)

martamalwi
martamalwi 18-08-2014 23:18

Konsekwencje nieleczonego jęczmienia

1

Mimo że często jest lekceważony, to nieleczony jęczmień może prowadzić do bardzo groźnych chorób.... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze