Szukaj

Gdy jaskra zagraża oczom...

Podziel się
Komentarze0

Jaskra jest jednym z najgroźniejszych schorzeń oczu. Dotyka najczęściej ludzi starszych, ale zdarza się również, iż zapadają na nią osoby w wieku 20-30 lat. Jest chorobą nieodwracalną. W skrajnych przypadkach prowadzić może nawet do utraty wzroku.

Gdy jaskra zagraża oczom...

Czym jest jaskra i jak do niej dochodzi?

Jaskra jest chorobą nieodwracalną. Spowodowana jest zaburzeniami przepływu płynu, który odżywia soczewkę, tęczówkę i wewnętrzną część oka. W jaskrze dochodzi do zaburzenia przepływu cieczy – do oka dopływa go więcej, niż to możliwe.

Dochodzi wówczas do wzrostu ciśnienia w gałce ocznej. Jeżeli utrzymuje się ono dłużej, prowadzi to do powolnego niszczenia włókien nerwu wzrokowego.

Jakie są rodzaje jaskry?

Wyróżnia się kilka rodzajów choroby. Można podzielić je na dwie główne grupy:

Jaskra pierwotna

Jest uwarunkowana genetycznie. Może pojawić się nawet przed 30 rokiem życia. Dotyczy obu oczu i przebiega w zasadzie bezobjawowo. Ujawniać zaczyna się dopiero po kilku latach rozwoju schorzenia..

Jeśli w Twojej rodzinie ktoś chorował na jaskrę – konieczne jest, abyś przynajmniej 2 razy w roku robił dokładne badania wzroku. Należy sprawdzić dno oka, pole widzenia i ciśnienie śródgałkowe. Zbyt późno wykryta choroba może doprowadzić nawet do utraty wzroku.

Jaskra wtórna


Jest chorobą, w której wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego jest spowodowany zaburzeniami występującymi jako efekty innych chorób, a także innych czynników zewnętrznych. Dotyczy przeważnie jednego oka.

Co sprzyja jaskrze?

Oto kilka czynników, które zwiększają szanse na rozwój choroby. Jeśli stwierdzisz, że występują one u Ciebie – koniecznie musisz wykonywać badania profilaktyczne.


Do czynników zwiększających ryzyko choroby należą:
 • obciążenia genetyczne,
 • nieprawidłowe ciśnienie ogólne krwi,
 • częste migreny,
 • krótkowzroczność powyżej – 4,0,
 • zaburzenia krążenia mózgowego,
 • nadciśnienie tętnicze,
 • cukrzyca,
 • podwyższony poziom ciśnienia w oku.

Jakie są objawy jaskry?

Najczęściej jaskra przebiega skrycie, nie dając żadnych objawów.  Istnieje jednak kilka niepokojących symptomów, które powinny nas zaniepokoić, takie jak:
 • bóle i zaczerwienienie gałki ocznej,
 • mroczki w polu widzenia,
 • koncentryczne zwężenie pola widzenia,
 • obniżenie ostrości wzroku,
 • częste bóle głowy.
Alarmującym sygnałem są również zimne ręce i stopy, które świadczą o zaburzeniach krążenia.


Jak wygląda leczenie?

Dzięki rozwojowi nowoczesnych metod możemy z dużo większą skutecznością leczyć to schorzenie.

Wybór metody leczenia zależy od rodzaju i stopnia zaawansowania wady wzroku. Wskazane jest rozpoczęcie leczenia od terapii farmakologicznej. W pierwszej kolejności stosuje się krople do oczu oraz tabletki, a jeśli to nie skutkuje, to wykonuje się zabiegi chirurgiczne.

Leczenie laserowe

Polega na przecięciu tęczówki w oku, co obniża ciśnienie w gałce ocznej. Zabieg jest bezpieczny i nie powoduje stanu zapalnego ani krwawienia. Wykonuje się go najczęściej w jaskrze z zamykającym się kątem przesączenia.

Leczenie chirurgiczne

Stosuje się je, gdy trzeba szybko i mocno obniżyć ciśnienie wewnątrzgałkowe bądź, gdy leczenie farmakologiczne lub laserowe nie przyniosło pożądanego rezultatu. Charakteryzuje się dużą skutecznością.

Profilaktyka! Co robić, aby zapobiec schorzeniu?

Przede wszystkim regularne badania! Są one niezbędne w celu szybkiego wykrycia choroby i podjęcia leczenia.

Warto zadbać też o odpowiednią dietę, ubogą w tłuszcze zwierzęce. Do diety powinniśmy włączyć  kaszę gryczaną, jajka, wątróbkę, szpinak, chleb pełnoziarnisty, warzywa i owoce. Dostarczają one bowiem niezbędnych mikro i makroelementów. Musimy również dbać o niski poziom cholesterolu.

Powinniśmy także na co dzień dbać o swoje oczy, pamiętając iż zbyt długie przesiadywanie przed komputerem, czy telewizorem nie jest dobre dla oczu i przyczynia się do rozwoju wad wzroku.
Warto też nawilżać gałkę oczną. Zatem wietrzmy pokój, dbajmy o odpowiednią wilgotność powietrza oraz stosujmy nawilżające krople do oczu.

Jaskra jest choroba przewlekłą. Im wcześniej wykryta, tym większe szanse na zahamowanie jej przykrych objawów. Pamiętajmy, że nieleczona prowadzi do utraty wzroku, dlatego nie warto lekceważyć pierwszych objawów.


Komentarze do: Gdy jaskra zagraża oczom...

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz