Szukaj

Przyczyny niepłodności u kobiet

Podziel się
Komentarze1

W dzisiejszych czasach, niepłodność kobiet, nie wydaje się być dużym problemem. Dziś, co i rusz, możemy spotkać się z propagowaniem rozmaitych sposobów antykoncepcji. Bezpieczny seks, to nie tylko taki, który zapobiega przenoszenia się chorób, ale również nie niesie za sobą ryzyka zajścia w ciążę.

Przyczyny niepłodności u kobiet
Kobiety, coraz częściej rezygnują z zakładania rodziny, w imię kariery i pieniędzy. Jednak problem pojawia się, kiedy obudzi się dany każdej z nas instynkt macierzyński. Kobiety, o swojej niepłodności, najczęściej dowiadują się po wielomiesięcznych, bądź nawet wieloletnich staraniach o dziecko. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być naprawdę wiele.

Endometrioza

Jeżeli mówimy o niepłodności kobiet, zawsze pojawia się pojęcie endometriozy. Fachowo mówiąc, choroba ta polega na rozrastaniu błony śluzowej macicy i wszczepianiu jej do innych narządów (na przykład jajników, jajowodów a także pęcherza moczowego oraz jelit). Problem ten, według najnowszych badań, może dotyczyć nawet co 10 dorosłej kobiety. Może być skutkiem znacznego obniżenia płodności, a również w niektórych przypadkach całkowitej niepłodności. Głównymi objawami endometriozy są bolesne miesiączki, krwawienia pomiędzy kolejnymi miesiączkami, a także ból i krwawienie po odbyciu stosunku seksualnego. Pomimo wciąż trwających badań, lekarze w dalszym ciągu nie ustalili, co jest bezpośrednią przyczyną występowania endometriozy. W wypadku wystąpienia wyżej wymienionych objawów, a także długotrwałych problemów z zajściem w ciążę, należy zgłosić się do lekarza specjalisty i wybrać odpowiednią metodę leczenia.

Zaburzenia hormonalne

Na naszą gospodarkę hormonalną, ma wpływ bardzo wiele czynników. Najważniejszymi jednak hormonami, odpowiadającymi za płodność zarówno kobiety, jak i mężczyzny, są te produkowane przez tarczycę. Zaburzenia w funkcjonowaniu tego gruczołu, może doprowadzić do niepłodności. Wyjątkowo złe efekty na kobiecej płodności, może wywrzeć zaburzenie tarczycy, jakim jest niedoczynność. Niedoczynność tarczycy, może być spowodowana między innymi długotrwałym zapaleniem gruczołu lub też napromieniowaniem promieniami rentgenowskimi. W tym wypadku może wystąpić niemożność zagnieżdżenia się komórki jajowej, lub nawet zanik owulacji. W takich wypadkach, zalecane jest leczenie farmakologiczne lub też we wcześniejszych etapach wyjazd w miejsce bogate w jod (na przykład nad polskie morze).

Alkohol, papierosy, narkotyki

Jak wiadomo, używki wpływają negatywnie, praktycznie na wszystkie aspekty naszego życia. Nadużywając alkoholu, czy też paląc papierosy, lub stosując środki odurzające, podupadamy na zdrowiu a dodatkowo ma to niekorzystny wpływ na naszą urodę. Czynniki te, mogą być również przyczyną niepłodności u kobiet. Wszystkie wyżej wspomniane używki, wpływają negatywnie, na gospodarkę hormonalną naszego organizmu. Według badań, nawet co trzecia paląca kobieta jest niepłodna. Oprócz zaburzeń gospodarki hormonalnej, u kobiet stosujących rozmaite używki, może wystąpić zagęszczenie śluzu szyjkowego (niekorzystny wpływ na ruchliwość plemników), samoistne poronienia, stany zapalne nabłonka jajowodów oraz zmiany błony śluzowej macicy (uniemożliwiające zagnieżdżenie się zarodka).

Długotrwałe stresy

Według badań, stresujące sytuacje lub uraz psychiczny, mogą być przyczyną problemów z zajściem w ciążę. Czynniki te nie tylko obniżają kobiece libido, ale również, powodują rozmaite zmiany, zarówno w gospodarce hormonalnej, jak i w kobiecych drogach rodnych. W sytuacjach skrajnych, pod wpływem stresu, może wystąpić nawet rozregulowanie lub zanik owulacji. Inną sytuacją jest stres związany właśnie z niemożnością zajścia w ciążę. Brak dziecka, może powodować u kobiety poczucie beznadziejności oraz nerwowego oczekiwania. Jest to tak zwane błędne koło. Stres spowodowany brakiem ciąży, powoduje problem z zagnieżdżeniem się zapłodnionej komórki jajowej. W takiej sytuacji, wymagana może być nawet interwencja psychologiczna.

Zespół policystycznych jajników

PCOS – bo tak brzmi skrótowa nazwa tej choroby – nadal pozostaje medyczną zagadką. Pomimo wciąż trwających badań, naukowcom nie udało się stwierdzić ze 100% pewnością, co jest bezpośrednią przyczyną wystąpienia problemu. Jedna z teorii, zakłada kluczową rolę podwyższonej ilości insuliny w organizmie. W takiej sytuacji, zaburzona jest synteza androgenów przez jajniki, co osłabia kondycję jajeczek, lub zaburza cały proces owulacyjny. Objawami wystąpienia tego schorzenia są skąpe miesiączki, lub ich zanik oraz: nadmierne owłosienie na plecach, mostku, ramionach, trądzik, łojotok a także otyłość. W wypadku wystąpienia tych objawów, należy zgłosić się do specjalisty. Po zdiagnozowaniu i potwierdzeniu wystąpienia problemu, można rozpocząć odpowiednią terapię.

Zmiany nowotworowe

Jeżeli przyczyną niepłodności, nie jest żaden z wyżej wymienionych czynników, możemy mieć do czynienia, ze zmianami nowotworowymi w kobiecych drogach rodnych. Brzmi bardzo groźnie, jednak zmiany nowotworowe, nie zawsze muszą być groźne. Czasami może być to niewielka cysta na jajniku, lub też niegroźny guz. Oczywiście, mogą być również bardziej niebezpieczne odmiany, jak na przykład rak szyjki macicy, jednak ten odpowiednio wcześnie wykryty, również może dawać dobre rokowania. Zmiany nowotworowe, oprócz niemożności zajścia w ciążę, dają również wiele innych objawów. Są nimi na przykład: bolesne miesiączki (lub też ból spodu brzucha pomiędzy okresami), krwawienie międzymiesiączkowe, zanik owulacji lub też dziwna wydzielina z pochwy. W takich wypadkach, należy zgłosić się do ginekologa, które najczęściej może postawić diagnozę już na podstawie badania USG. Im wcześniej problem zostanie zdiagnozowany, tym większa szansa na pomyślne zakończenie leczenia.

Najlepszy moment

Oprócz wymienionych wyżej czynników, również wiele innych rzeczy może powodować u kobiety niepłodność. Warto jednak pamiętać, że czasami o dziecko trzeba starać się nawet przez kilka lat – nie zawsze jest to spowodowane chorobą. Aby zwiększyć jednak szansę na zapłodnienie, powinnyśmy unikac wszelkiego rodzaju używek, stresów, oraz regularnie badać się ginekologicznie – im wcześniej zdiagnozujemy nieprawidłowość, tym większa szansa na skuteczne leczenie. Dodatkowo, musimy zdawać sobie sprawę, że apogeum kobiecej płodności, jest zdecydowanie największa pomiędzy 20 a 31 rokiem życia. Później, wraz z wiekiem ulega obniżeniu. Z tego też powodu im jesteśmy starsze, tym problemy z zapłodnieniem są bardziej naturalne. Warto fakt ten uwzględnić, podczas planowania rodziny.

Komentarze do: Przyczyny niepłodności u kobiet (1)

migotka28
migotka28 28-06-2014 22:12

Nadżerka a staranie się o dziecko

1

my z mężem staraliśmy się chyba pół roku o dziecko, wiem że to niedużo, nie poszłam wcześniej do lekarza i to błąd bo wtedy wiedziałabym że mam nadżerkę a ona też może być powodem kłopotów z zajściem w ciążę... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze