Szukaj

Zastrzyki hormonalne w leczeniu niepłodności

Podziel się
Komentarze0

Jeżeli wypróbowałaś już kuracji hormonalnej typu Clomid i ona nie zadziałała, nie musisz się od razu zamartwiać, że marzenia o dziecku już minęły. Lekarz może Ci zalecić zastrzyki hormonalne, które mają silniejsze działanie.

Hormony, które zaleci Ci lekarz specjalista działają bezpośrednio na jajniki: pomagają w procesie dojrzewania pęcherzyków Graafa i jajników, a ponadto stymulują owulację. Zastrzyki takie łączy się z zapłodnieniem domacicznym, a jeżeli to nie pomoże z zapłodnieniem in vitro. 

Zastrzyki te będziesz podawała sobie sama lub jeżeli boisz się tego to może pomóc Ci Twój mąż. Przy początkowych zastrzykach możesz poprosić swojego lekarza lub pielęgniarkę o wykonywanie zastrzyku lub okazanie Tobie pomocy w jego wykonywaniu Oczywiście jak w przypadku zastosowaniu Clamidu, zastrzyki hormonalne także mają skutki uboczne. Należą do nich:
 1. Tkliwość piersi
 2. Huśtawka nastrojów
 3. Ból głowy
 4. Ból brzucha
 5. Nudności
To, że zastrzyki hormonalne wywołują skutki uboczne nie oznacza, że doświadczysz ich u siebie. Wszystko jest zależne od Twojego organizmu. Kobiety, które poddane są takiej kuracji zauważają u siebie większe wydzielanie śluzu szyjkowego, co ułatwia zapłodnienie.
Poniżej podajemy kilka podstawowych informacji na temat zastrzyków hormonalnych:
 • Iniekcje muszą być wykonywane codziennie, zaczynając od drugiego lub czwartego dnia cyklu. Lekarz sprawdzi reakcję jajników, wykonując USG oraz badania krwi i gdy zajdzie potrzeba zmieni dawkę hormonu.
Lekarz zaleci Ci koktajl hormonów, który poprawi Twoją zdolność płodną.
 • Hormon folikulotropowy. Stymuluje on dojrzewanie pęcherzyków Graafa.
 • Ludzka gonadotropina menopauzalna, zastrzyki takie zawierają hormony stymulujące rozwój pęcherzyków i dojrzewanie komórek jajowych.
 • Ludzka gonadotropina kosmówkowa. Jest to hormon ciążowy, poprawia jakość błony śluzowej macicy.
 • Hormon GnRH. Oddziałuje on na przysadkę mózgową, tak by nie pozwoliła na uwolnienie niedojrzałej komórki jajowej.
 • Progesteron. Czasem zdarza się, ze lekarz zaleci codzienne iniekcje z tego kobiecego hormonu.
Musisz uzbroić się w cierpliwość, gdyż efekty z zastosowania takiej terapii mogą wymagać podawania go przez kilka cykli. Poza tym każda kobieta ma inny organizm i tym samym różne są programy w leczeniu niepłodności. Dlatego ważne jest, aby nie porównywać swojej terapii z terapią innych kobiet, gdyż może Ci to przysporzyć niepotrzebnych stresów.

Komentarze do: Zastrzyki hormonalne w leczeniu niepłodności

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz