Szukaj

Menopauza a ciąża

Menopauza to ostatnia miesiączka w życiu kobiety i po tym okresie zajście w ciążę w sposób naturalny nie jest możliwe. Jednak wiele kobiet myli to zjawisko z czasem potocznie zwanym klimakterium, który obejmuje okres premenopauzalny, okres okołomenopauzalny i okres postmenopauzalny. W okresie premenopuzy ulegają zanikowi funkcje jajników i płodność kobiety, ale istnieje jeszcze prawdopodobieństwo zajścia w ciążę.

Menopauza a ciąża

Menopauza w rozumieniu potocznym często mylona jest też z samym okresem przed menopauzalnym, który przypada zazwyczaj między 45. a 50. rokiem życia kobiety. Znaczna część kobiet, gdy miesiączki stają się nieregularne, sądzi, że nie może mieć już dzieci. Niektóre z nich zachodzą w ciążę w późnym wieku, co niesie za sobą większe zagrożenie dla zdrowia zarówno matki, jak i dziecka.

Ciąża a objawy menopauzy

Wiele kobiet przekonanych o tym, że przechodzi właśnie okres przed menopauzalny może pomylić swój stan z ciążą. Nawet charakterystyczne objawy menopauzy, takie jak chwiejność nastrojów, trudności w zasypianiu czy uporczywe bóle głowy mylone są w objawami późnej ciąży.

Wbrew pozorom, po odstawieniu przez kobiety antykoncepcji hormonalnej, dochodzi do wielu nieplanowanych poczęć dziecka, w bardzo krótkim czasie. Spowodowane jest to tym, że nieregularne miesiączki, które pojawiają się co 2-3 miesiące, nie pozwalają na precyzyjne wyznaczenie dni płodnych, a tylko około 10% kobiet między 45. a 49. rokiem życia nadal się regularnie zabezpiecza.

Gdy pojawi się nawet najmniejsze podejrzenie ciąży, warto udać się do apteki po test ciążowy, a najlepiej wykonać odpowiednie badania krwi. Oprócz wykonania badania mierzącego poziom β-hCG, można wykonać badania określające stężenie FSH i estradiolu we krwi. Pierwsze z nich pozwoli na stwierdzenie zaawansowania ciąży lub ją wykluczy, kolejne dwa podpowiedzą nam czy jesteśmy jeszcze w stanie zostać matkami.

Powikłania w ciąży w okresie menopauzalnym

Ciąża w późnym wieku niesie ze sobą o wiele większe ryzyko dla zdrowia matki i dziecka. Znacznie wzrasta prawdopodobieństwo wystąpienia wad genetycznych u dziecka, jak i poważniejszych problemów w czasie ciąży. Wszystko jednak zależy od ogólnego stanu zdrowia matki i wysiłku jaki włoży w dbanie o poprawę jakości swojego życia.

Kobiety po 40. roku życia są w znacznym stopniu narażone są na pojawienie się cukrzycy ciążowej, która jednak w większości przypadku ustępuje samoistnie po porodzie. Zwiększa się również ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego czy dolegliwości sercowych, a leczenie chorób przewlekłych często musi zostać przerwane na czas trwania ciąży.

U dzieci urodzonych po czterdziestym roku życia znacznie wzrasta ryzyko pojawienia się zespołu Downa. Dla porównania, w przypadku matki w wieku dwudziestu lat prawdopodobieństwo pojawienia się tej choroby wynosi 1:10000, natomiast u matki, która rodzi w wieku czterdziestu lat, aż co u setnego dziecka diagnozowany jest zespół Downa.

Ciąża po menopauzie - najnowsze badania

Kobiety po menopauzie są w stanie zajść w ciążę, choć takie decyzje mogą budzić kontrowersje. Wykorzystuje się tutaj metodę sztucznego zapłodnienia, która nawet u kobiet w późnym wieku może zakończyć się powodzeniem.

Innowacyjne badania mające na celu przywracanie płodności kobiety, którą utraciła w wyniku zastosowania radykalnych metod w walce z nowotworem, powodują, że kobiety nawet po 45. roku życia są w stanie zajść w ciążę w sposób naturalny.

Zdumiewające efekty przeszczepu tkanek jajnika zaskoczyły nawet samych specjalistów. W 2012 roku dzięki tej metodzie urodziło się około trzydzieścioro dzieci, a ich matki, w większości przypadków, nie wymagały dodatkowych terapii hormonalnych czy zabiegów in vitro, aby zajść w ciążę.

Innowacyjna metoda polega na pobraniu fragmentu tkanki jajnika przed zastosowaniem leczenia mogącego pozbawić kobietę możliwości posiadania dzieci. Zdrową tkankę następnie przechowuje się w bardzo niskich temperaturach, aby móc ją wykorzystać po kilku latach. Początkowo specjaliści sądzili, że aby przeszczep zakończył się sukcesem, należy go wykonać w kilka miesięcy po pobraniu. Jednak w rzeczywistości przeszczepienie tkanki po 12 latach od pobrania pozwoliło pewnej kobiecie zajść w ciąże i urodzić zdrowe dziecko.

Autor: Barbara Olszar

Komentarze do: Menopauza a ciąża (1)

Nelli_Furtado
Nelli_Furtado 12-08-2020 12:16

późna ciaża

1

ja miałam problemy z płodnością, jedyne co to ją kontrolowałam pod względem poziomu lh i jakości śluzu płodnego, miałam cyklotester owulacyjny... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze