Szukaj

Psychologia poczęcia

W momencie podjęcia decyzji dotyczącej narodzin dziecka należy wziąć pod uwagę wiele czynników natury psychologicznej, którym bez wątpienia należy stawić czoło. Decydując się na dziecko wkraczamy w prawdziwe dorosłe życie, dlatego należy się na to odpowiednio przygotować.Narodziny dziecka sprawiają, że sami stajemy się rodzicami, co bez wątpienia prowadzi do zwiększenia odpowiedzialności. Dziecko z reguły oznacza pewną utratę wolności oraz możliwości podejmowania swobodnych wyborów. Poza tym pojawienie się dziecka na świecie bez wątpienia wiąże się ze sporymi nakładami finansowymi. Co istotne kobiety po narodzinach dziecka często poświęcają mu cały swój czas, zapominając przy tym o swoich partnerach.

Hormony folikulotropowy i luteinizujący, które odpowiedzialne są za kontrolowanie cyklu miesiączkowego produkowane są przez przysadkę. Jest to niewielki gruczoł znajdujący się niedaleko mózgu. Taka bliskość powoduje, że centra otaczające gruczoł mogą blokować produkcje lub wydzielanie hormonów. Zakłócenie funkcjonowania gruczołu może również nastąpić przez poczucie braku szczęścia, któremu nierzadko towarzyszy życie w nieszczęśliwym związku lub małżeństwie. Z punktu widzenia zajścia w ciąże istotne jest trwanie w udanym związku.

Przy wszelkich próbach zajścia w ciążę nie należy zapominać o czynnikach, które decydują o rozwoju ciąży. Jaka siła witalna daje życie komórce? Według Hindusów siła życiowa wkracza do zapłodnionej komórki jajowej. Stąd też nie bez znaczenia jest samopoczucie partnerów przy ewentualnych próbach zajścia w ciążę.

Choć z naukowego punktu widzenia trudno w to uwierzyć, to jednak nasz umysł może mieć kluczowe znaczenie podczas starań o dziecko. Istnieje takie pojęcie jak niepłodność psychiczna. W przypadku, gdy pomimo regularnego współżycia przez okres około 12 miesięcy bez stosowania środków antykoncepcyjnych nie dojdzie do poczęcia, a problemy o podłożu medycznym zostały wykluczone, należy zwrócić uwagę na aspekty psychologiczne. Umysł i ciało są ze sobą bardzo ściśle powiązane, stąd też psychika może odgrywać istotną rolę w próbach zajścia w ciążę.


Wiele par często jest nieświadomych tego, że przez stan umysłu ich próby poczęcia dziecka są bezowocne. Często na świadomym poziomie bardzo pragniemy dziecka, jednak podświadomie z jakichś bliżej nie znanych nam przyczyn umysł nie wyraża na to zgody. Bardzo często pojawiają się bariery emocjonalne lub finansowe, które nie pozwalają nam zgłosić się z tym problemem do specjalisty.


O psychicznym podłożu bezowocnych starań o dziecko mówimy wtedy gdy odczuwamy lęk przed ciążą, przed poronieniem, urodzeniem chorego dziecka, stratą dziecka, lęk przed zmianami w życiu, konflikty małżeńskie, depresję, zmagamy się z traumatycznymi przeżyciami, mamy niewłaściwe wzorce rodzicielskie, odczuwamy obawę przed zmianą wyglądu fizycznego (w przypadku kobiet) lub podświadomy lęk przed dorosłością.

Siła naszego umysłu jest bardzo duża. Niejednokrotnie zdarzały się przypadki, gdzie para po wielu latach leczenia niepłodności, pomimo zapewnień ze strony lekarzy o niemożności zajścia w ciążę, nagle spodziewa się dziecka. Badania jasno dowodzą, że zbyt duże skupienie się na chęci posiadania dziecka może prowadzić do odwrotnych skutków. Często do poczęcia dochodzi właśnie wtedy, gdy para sobie odpuści i zaprzestanie dalszych starań. Jednocześnie gdy pogodzi się z niemożnością posiadania dziecka. Z tego wynika, że kondycja psychiczna jest bez wątpienia jednym z ważnych elementów służących spłodzeniu dziecka.

Jak ten problem rozwiązać?


Problemy emocjonalne u partnerów pojawiają się z reguły po długich i nieskutecznych staraniach o dziecko. Nieustanne koncentrowanie się na poczęciu, które nie daje wymiernych rezultatów prowadzi do wzmożenia frustracji i pogorszenia kondycji psychicznej. Może to spowodować  kłopoty małżeńskie, czego efektem może być powstanie podświadomej blokady psychicznej przed poczęciem dziecka.

Istotne jest przede wszystkim czerpanie przyjemności z seksu. Nie należy traktować go tylko jako obowiązek służący zapłodnieniu. W przypadku trudnych chwil walki o potomstwo pamiętajmy, że najważniejsze jest czerpanie radości z bycia razem. Partnerzy powinni się wspierać i pielęgnować związek nawet w tych najtrudniejszych chwilach.

Komentarze do: Psychologia poczęcia

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz