Szukaj

Brak owulacji

Podziel się
Komentarze1

Brak owulacji może mieć różne przyczyny i jeśli występuje częściej niż raz lub dwa razy w roku należy zgłosić się do lekarza. U niektórych kobiet przyczyną niepłodności są właśnie zaburzenia owulacji lub jej brak.

Brak owulacji

W wyniku owulacji, czyli jajeczkowania dochodzi do uwolnienia komórki jajowej z jajnika do jajowodu. Natomiast bark owulacji oznacza, że nie doszło do uwolnienia komórki jajowej.

Owulację kontrolują i regulują hormony, które są wydzielane przez podwzgórze, przysadkę oraz jajniki. Cykl bezowulacyjny może się pojawić u każdej kobiety, nawet zdrowej, jednak jeśli takie cykle zdarzają się częściej warto zgłosić się na wizytę do lekarza.

Objawy braku owulacji

Najczęściej pierwszym objawem występowania zaburzeń lub braku owulacji są nieregularne cykle miesiączkowe, które są bardzo długie lub bardzo krótkie. Krwawienia mogą być obfite lub skąpe. Innym objawem może być nasilenie się dolegliwości zespołu napięcia przedmiesiączkowego albo zupełny bark miesiączki. Wahania hormonalne mogą przyczyniać się do nadmiernego owłosienia. U niektórych kobiet mogą być regularne cykle miesiączkowe, ale nie pojawi się owulacja. Jeśli są cykle bezowolucyjne nie dochodzi do skoków temperatury, a śluz cały czas ma podobną konsystencję, czyli jest skąpy i gęsty.

Przyczyny braku owulacji

Najczęściej przyczyną braku owulacji są zaburzenia hormonalne. Zaburzenia te mogą być związane ze stresem, niezdrowym stylem życia, intensywnym wysiłkiem fizycznym oraz nieodpowiednią dietą. Brak owulacji może być także spowodowany chorobami tarczycy, hiperprolaktynemią, czyli podwyższonym stężeniem prolaktyny we krwi oraz zespołem policystycznych jajników. Inne przyczyny to cukrzyca, hiperlipidemia, czyli podwyższony poziom cholesterolu lub trójglicerydów we krwi, a także choroby wątroby i nadnercza, zaburzenia wynikające z nieodpowiedniego odżywiania się, czyli bulimia, anoreksja, otyłość.

Diagnoza braku owulacji

W zaciszu domowym, obserwując samej cykl, można wykorzystać testy owulacyjne, które są dostępne w aptece bez recepty. Takie testy pozwolą określić, kiedy wystąpi owulacja, czyli jajeczkowanie. Można również obserwować śluz, ułożenie szyjki macicy oraz mierzyć temperaturę ciała.

Dokładną diagnozę braku owulacji może postawić lekarz, który zleci wykonanie różnych badań i na ich podstawie postawi właściwą diagnozę. Lekarz może zlecić m.in. wykonanie badania poziomu hormonów płciowych, które pozwoli określić, czy ich stężenie jest prawidłowe lub nieprawidłowe. Wykona badanie USG, które pozwoli określić stan macicy oraz jajników.

Leczenie braku owulacji

Leczenie braku owulacji zależy od jej przyczyny. Stosowane są środki farmakologiczne, które mają na celu przywrócenie równowagi hormonalnej w organizmie kobiety, a poprzez to przywrócenie owulacji. Stosuje się również środki farmakologiczne, które mają na celu indukowanie owulacji. Jeśli kobieta ma, np. zespół policystycznych jajników lub inną chorobę, która wpływa na brak owulacji, wtedy konieczne jest leczenie tej choroby. Ważna jest również zdrowa dieta i zdrowy styl życia.

Jeśli pojawiają się zaburzenia związane z cyklem miesiączkowym nie wolno ich lekceważyć. Należy udać się na wizytę do lekarza i sprawdzić, jaka jest przyczyna takiego stanu. Brak owulacji powoduje, np. trudności z zajściem w ciążę.

Autor: Ilona Górecka

Komentarze do: Brak owulacji (1)

Natka88
Natka88 03-12-2019 13:57

jajeczkowanie

1

U mnie nie pojawiała się po pigułkach hormonalnych, może miałam co 2-3 cykl, ale zaczęłam śledzić dni płodne na podstawie lh, temperatury i śluzu płodnego, używałam cyklotestera owulacyjnego w formie komputera, po 7 cykl... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze