Szukaj

Przyczyny żeńskiej niepłodności

Podziel się
Komentarze0

Niepłodność dotyka już co piątej pary na świecie. Przyczyny tego problemu mogą być różne od stresu zaczynając na wadach genetycznych kończąc. Sprawdź, czy znasz wszystkie czynniki powodujące żeńską niepłodność.

Przyczyny żeńskiej niepłodności

Niepłodnością definiuje się stan kobiety w którym pomimo regularnego współżycia bez stosowania antykoncepcji, nie może ona zajść w ciążę w przeciągu roku. Uzyskać potwierdzenie choroby można jedynie poprzez wykonanie specjalistycznych badań.

Czynniki wywołujące niepłodność

1. Schorzenia macicy


Wszelkie nieprawidłowości można rozpoznać podczas badania ginekologicznego. Bezpłodność powodować mogą wszelkie wady, nowotwory oraz zrosty w macicy. Poczęcie uniemożliwiają wtedy powstałe polipy i mięśniaki. Ich obecność z kolei przejawia się zbyt obfitym krwawieniem menstruacyjnym.

2. Problemy z jajowodami


Jednym z czynników powodujących niepłodność jest niedrożność jajowodów. Najczęściej stan ten wywoływany jest przez zakażenia bakteryjne bądź też endometriozę, która polega na wszczepianiu się komórek endometrium poza jamę macicy. W obu przypadkach wytwarzają się przewlekłe stany zapalne, które uniemożliwiają zajście w ciążę.

3. Nieprawidłowości związane z szyjką macicy


Stan zapalny szyjki macicy powodowany nowotworami lub wadami genetycznymi,wywołuje zaburzenia i niedobory śluzu szyjkowego, które z kolei uniemożliwiają przepływ plemników w dalsze partie macicy a co za tym idzie zapłodnienie komórki jajowej. Nierzadko przyczyną tego stanu jest też nadmierne tyłozgięcie macicy. Czasami niepłodność mogą wywoływać znajdujące się w śluzie przeciwciała plemnikowe.


4. Schorzenia pochwowe


Zajście w ciążę uniemożliwia nie tylko nieprawidłowy skład flory bakteryjnej pochwy, ale także schorzenia występujące w budowie lub środowisku pochwy.

5. Problemy z jajnikami


Mogą pojawić się w 2 rejonach:
  • na osi podwzgórze przysadka-jajnik – wtedy niepłodność wywoływana jest uszkodzeniami podwzgórza lub przysadki, które wpływają na prawidłowe wydzielanie oraz pracę hormonów odpowiedzialnych za regulację cyklu miesiączkowego.
  • bezpośrednio w jajnikach – kobieta nie może zajść w ciążę poprzez zwyrodnienia w budowie jajników lub zaburzenia w produkcji komórek jajowych. Problemy te zwykle mają podłoże genetyczne.

6. Choroby tarczycy

Hormony tarczycy warunkują właściwe funkcjonowanie organizmu pod względem płodności. Wszelkie choroby tarczycy prowadzą do zaburzeń w wydzielaniu tych hormonów oraz niemożności zajścia w ciążę.

7. Choroby nadnerczy

Niedobór hormonów nadnerczy powoduje zwiększoną produkcję testosteronu w organizmie, które prowadza do zaburzeń miesiączkowania oraz wytworzenia się cech męskich u kobiety.

Jeżeli od dawna bez powodzenia próbujesz zajść w ciążę udaj się na badania lekarskie, ponieważ przyczyną tego problemu mogą okazać się schorzenia fizjologiczne. Warto także namówić na nie swojego partnera. Pamiętajmy, iż większość zaburzeń wpływających na niepłodność można leczyć, dlatego nie można się poddawać. 

Komentarze do: Przyczyny żeńskiej niepłodności

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz