Szukaj

'Nawożony' szpik kostny może dać odpowiedź, dlaczego niektóre komórki rakowe rozprzestrzeniają się do kości

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy odkryli, że poddawanie powszechnego leku chemioterapeutycznego przeciwko nowotworowi kości, "użyźniło" szpik kostny, przez co komórki raka rozsiewały się i rosły znacznie łatwiej. Odkrycie to dostarczyło wielu cennych informacji na temat tego, dlaczego niektóre komórki rakowe przerzucają się do kości, i może ewentualnie pomóc w stworzeniu nowych prewencyjno-przerzutowych leków.Jednak naprawdę dobrą wiadomością jest to, że naukowcy odwrócili pozytywny dla nowotworu efekt terapii, zwanej cyklofosfamidem, poprzez zatrzymanie innej komunikacyjnej proteiny w szpiku kostnym, zwanej CCL2. Mimo to, sami jeszcze uważają, że prace nad tym są naprawdę wczesne i ciągle są na etapie badań przedklinicznych.

"Jeśli lepiej zrozumiemy specyfikę mediatorów, lub warunki w szpiku kostnym, ułatwiające rozwój nowotworu, będziemy mogli zapewnić bardziej efektywne leczenie" twierdzi Laurie McCauley, profesor Departamentu Periodontologii i Medycyny Ustnej w Uniwersytecie w Michigan oraz główny autor tych badań.


Badania te pokazują potencjał, jaki szpik kostny zawiera w zapewnianiu odpowiedniego otoczenia dla przerzutu guzu. Wiele odmian raka, takich jak piersi czy prostaty, rozprzestrzenia się właśnie przez kości.

Naukowcy, celem zmanipulowania otoczenia w szpiku kostnym, podali pacjentom podczas chemioterapii cyklofosfamid, by odsłonić komórki nowotworowe. Terapia cyklofosfamidowa jest używana podczas leczenia różnego rodzaju raka celem zwolnienia wzrostu komórku - naukowcy pod wodzą McCauley eksperymentowali zaś z jego użyciem w trybie przedprzerzutowym w modelu raka prostaty.

Podczas efektywnego atakowania komórek raka, efektem ubocznym cyklofosfamidu było to, że stłumił pewne komórki szpiku kostnego, które pomagają systemowi immunologicznemu i zwiększają ilość niegroźnych komórek. Naukowcy są zdania, że cyklofosfamid mógłby sprawić, że szpik kostny byłby bardziej przyjazny dla raka.

Komentarze do: 'Nawożony' szpik kostny może dać odpowiedź, dlaczego niektóre komórki rakowe rozprzestrzeniają się do kości

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz