Szukaj

Napręż mięśnie w Med Polonii

Podziel się
Komentarze0

Sygnały bioelektryczne spełniają w organizmie człowieka zarówno funkcje koordynacyjne, jak i informacyjne. Dzięki ich zapisowi oraz analizie możemy wykryć źródła wielu dolegliwości. Dlatego poznański szpital i przychodnia Med Polonia poszerza swoją ofertę o badania elektromiograficzne, które umożliwiają między innymi zlokalizowanie przyczyny i źródła niedowładu, osłabienia czy zaniku mięśni.Mięsień kurczy się, gdy jest drażniony elektrycznie, a podczas skurczu powstaje w nim napięcie elektryczne - swoisty prąd. Ten fakt jest podstawą badań elektromiograficznych (EMG), czyli rejestracji czynności elektrycznej mięśni. Badanie to w codziennej pracy wykorzystują lekarze ortopedzi, neurolodzy, reumatolodzy oraz rehabilitanci, ponieważ jest ono jednym z podstawowych testów umożliwiających diagnozę i rozpoznanie chorób mięśni oraz nerwów obwodowych.

Pozwala przede wszystkim ustalić lokalizację i charakter zmian patologicznych oraz ocenić dynamikę procesu chorobowego. Wykonuje się je w przypadku występowania niedowładów nieznanego pochodzenia, uszkodzenia nerwów obwodowych lub zaników mięśni o nieznanej przyczynie, a także ich dysfunkcji po wypadku czy urazie.
Dzięki elektromiografowi możemy odpowiedzieć na pytanie, czy obserwowane objawy chorobowe wynikają z uszkodzenia w ośrodkowym układzie nerwowym, nerwów obwodowych czy też samego mięśnia. A to jest podstawą do podjęcia decyzji co do rodzaju leczenia lub konieczności zlecenia innych specjalistycznych badań - mówi dr Agnieszka Bujnowska z poznańskiego szpitala i przychodni Med Polonia.


EMG wykonywane w naszej placówce jest zupełnie nieinwazyjnym i bezbolesnym badaniem. Stosujemy bowiem elektrody powierzchniowe, które lekarz umieszcza na skórze pacjenta nad mięśniem bez konieczności wbijania w nie igły, tak, jak często ma to miejsce przy użyciu starszych aparatów diagnostycznych - dodaje. W pierwszym etapie badania EMG oceniany jest zapis w trakcie minimalnego skurczu mięśni. Następnie jest ono wykonywane przy maksymalnym skurczu mięśni pacjenta. Wynik takiego badania przekazywany jest w formie dokładnego opisu wykonanego przez specjalistę, z załączonym wykresem czynności elektrycznej mięśni.

Elektromiografia to badanie diagnostyczne pozwalające na rozpoznanie chorób nerwów obwodowych i mięśni. Jest ono także przydatne między innymi przy rozpoznawaniu uszkodzeń korzeni nerwowych w przebiegu dyskopatii, zespołu cieśni nadgarstka, a także chorób mięśni i nerwów spowodowanych cukrzycą.

***
Med Polonia to prywatny poznański szpital i przychodnia. W swojej ofercie posiada szeroki wachlarz usług związanych z leczeniem i ochroną zdrowia. Placówka wyróżnia się holistycznym podejściem do pacjenta w oparciu o  profilaktykę i leczenie na najwyższym światowym poziomie. Opieka nad pacjentami prowadzona jest przez kilkudziesięciu lekarzy specjalistów z różnych dziedzin medycyny bogatym i udokumentowanym doświadczeniem zawodowym zdobytym w kraju i za granicą.

Komentarze do: Napręż mięśnie w Med Polonii

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz