Szukaj

Napoje gazowane najlepszym sprzymierzeńcem raka prostaty?

Podziel się
Komentarze0

Codzienna konsumpcja napojów gazowanych u mężczyzn zwiększa ryzyko wystąpienia raka prostaty. Wniosek ten opiera się na szwedzkich pracach, które zostaną opublikowane w kolejnym wydaniu American Journal of Clinical Nutrition. Badanie to nie przynosi dobrej wiadomość dla mężczyzn lubiących cukier i skrobię. Właściwie dla większości z nich! Tym bardziej, że między 1830 rokiem do dnia dzisiejszego, spożycie cukru na osobę wzrosło w USA z 5 kg do 70 kg, a we Francji z 4 kg do 35 kg.Nawyki żywieniowe 8 000 mężczyzn

Szwedzcy naukowcy przeprowadzili swoje badania na 8000 mężczyzn w wieku między 45 a 73 lat, mieszkających w regionie Malmö. W przebiegu prac odnotowywano skrupulatnie, co jedli badani - na co dzień, przez 15 lat.

Ci, którzy pili dziennie jedną puszkę napoju gazowanego (33 centylitrów), byli zagrożeni 40% ryzykiem zachorowania na poważną postać raka prostaty, wymagającą leczenia - taki jest pierwszy wniosek.

Ponadto ci, którzy prowadzili dietę bogatą w węglowodany, zapadali o 31% częściej na łagodne postaci raka prostaty.

Ryzyko wzrosło do 38% u tych, którzy spożywali śniadanie o wysokiej zawartości cukru.


Cukier odżywia komórki rakowe

Inni badacze odnotowali, że Chińczycy i Japończycy emigrujący do Stanów Zjednoczonych, gdzie konsumpcja napojów gazowanych bezalkoholowych jest powszechna, częściej zapadali na raka prostaty, niż ich rdzenni rodacy pozostający w ojczyźnie.

Istotnie, cukier sprzyja nie tylko występowaniu raka prostaty. Albowiem, uczestniczy on w procesie rozwoju większości komórek nowotworowych,  zapewniając im energię.

Kiedy przyswajamy cukier rafinowany, którego indeks glikemiczny jest wysoki, organizm reaguje zwiększając produkcję insuliny, by zasymilować cukier.

Jednakże produkcji insuliny towarzyszy wydzielanie IGF, czyli cząsteczki, która stymuluje rozwój wszystkich komórek, nawet tych nowotworowych.

Ci, którzy piją napoje gazowane bez cukru, nie są wykluczeni z grupy ryzyka, ponieważ zawarty w płynie słodzik wysyła do organizmu sygnał, na który ciało odpowiada dokładnie w ten sam sposób - uwalnia insulinę.

Konsumpcja produktów skrobiowych w dużych ilościach wydaje się mniej poważna w skutkach niż cukier. Skrobie spożywcze mają nieco niższy wskaźnik glikemiczny, ponieważ są wolniej asymilowane przez organizm.Komentarze do: Napoje gazowane najlepszym sprzymierzeńcem raka prostaty?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz