Szukaj

Nadmierne pocenie: jakie rozwiązania?

Podziel się
Komentarze1

Nadpotliwość to zupełnie odrębna jednostka chorobowa. Dezodoranty oraz inne produkty przeciwko poceniu nic nie zmienią. Nadpotliwość charakteryzuje się bardzo intensywnymi epizodami potów i może prowadzić do prawdziwych problemów psychologicznych.Wyjaśnienia. Nadmierne pocenie może być ogniskowe, to znaczy dotyczące niektórych części ciała, takich jak pachy, poduszki dłoni, czoło… W tym przypadku, często jest związane z przyczynami emocjonalnymi: stres, złość, napad strachu. Mimo że takie napady potu są normalne, to pacjent, który cierpi na prawdziwą nadpotliwość, poci się nadmiernie i w warunkach, które u większości innych osób nie prowokują pocenia, wyjaśniają eksperci.

Kiedy nadmierna potliwość dotyka całego ciała, przyczyny jej są generalnie związane z chorobą układu hormonalnego, na przykład z nadczynnością tarczycy. Ciąża, zażywanie pewnych leków (antydepresyjnych, antyzapalnych niesteroidowych, hipoglikemizujących...), odwyk od opiatów, mogą również być przyczyną nadpotliwości.


Chirurgia jako ostateczne rozwiązanie

Leczenie lokalne polega przede wszystkim na stosowaniu roztworu chlorku glinu, w celu blokowania kanałów potowych. Liposukcja gruczołów potowych może również być zaproponowana. Jeśli chodzi o technikę jonoforezy, praktykowana jest ona w gabinetach specjalistycznych przez dermatologa. Polega ona na eksponowaniu skóry na działanie prądu stałego. Zabieg ten jest generalnie skuteczny, ale dość nużący. Sesje (około 20 minut każda) powinny być powtarzane przez wiele tygodni.

W niektórych krajach, takich jak Stany Zjednoczone, toksyna botulinowa jest również używana. Działa ona blokując uwalnianie acetylocholiny, czyli molekuły, która stymuluje gruczoły potowe. A ostatecznym rozwiązaniem dla niektórych chorych jest ucieczka do pomocy operacji chirurgicznej!

Przeciwko nadpotliwości pod pachami można wykonać ablację gruczołów potowych w miejscach, których to dotyczy. Jeśli chodzi o nadpotliwość dłoni, może ona być leczona przez sympatektomię przezklatkową. Realizowana przez endoskopię, interwencja ta działa na nerw sympatyczny. Jeśli ciebie to dotyczy, nie izoluj się, tak jak ma to tendencję robić zbyt wiele pacjentek i pacjentów. Porozmawiaj o tym z lekarzem.

Komentarze do: Nadmierne pocenie: jakie rozwiązania? (1)

D0minik
D0minik 27-02-2019 10:53

Nadmierne pocenie: jakie rozwiązania?

1

Ja wykorzystałem jonoforezę która pomogła mi pozbyć się tego "mokrego uczucia" zawsze wtedy kiedy tego nie chciałem. Mogę polecić bo warto.... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze