Szukaj

Nieprzyjemny zapach? Dowiedz się, jak jej to powiedzieć!

Podziel się
Komentarze0

Nadeszła wiosna, zbliża się słoneczne lato. To czas, kiedy bezwzględna prawda wychodzi na jaw. Z łatwością można wówczas rozpoznać kobietę, która nie stosuje antyperspirantu. Tramwaj, autobus, poczekalnia - nieprzyjemny zapach jest wszędzie. Nie bój się powiedzieć swojej koleżance lub innej bliskiej Ci osobie, żeby zadbała o siebie i swoją higienę - powiemy Ci jak to zrobić! Z badań przeprowadzonych dla marki Rexona wynika bowiem, że co piąta kobieta nie używa antyperspirantu.Nieprzyjemny zapach to nasz wspólny problem

Każdy z nas się poci. Nadmiar potu wiąże się z przykrym zapachem nie tylko dla nas samych, ale także dla otoczenia. „Sam pot nie ma zapachu. Niewłaściwa higiena ciała powoduje ze łój, pot i naskórek stają się pożywką dla bakterii. Nieprzyjemna woń towarzysząca poceniu się to wynik rozkładania potu przez bakterie bytujące na naszej skórze” - mówi specjalista dermatolog dr Dorota Bystrzanowska. „W takiej sytuacji  wystarcza zazwyczaj utrzymanie właściwej higieny ciała, w tym codziennie mycie się oraz stosowanie dezodorantów lub antyperspirantów” - dodaje.

Co w sytuacji, kiedy dostateczna higiena nie jest zachowana? Przejażdżka autobusem albo tramwajem, oczekiwanie w kolejce albo seans w kinie obok kogoś, kto zapomniał o antyperspirancie może stać się istnym horrorem. Drażniące i uciążliwe skutki braku higieny to nasze wspólne zmartwienie. Wszyscy powinniśmy namawiać naszych bliskich do stosowania specjalnych kosmetyków niwelujących przykre zapachy. Pot to ludzka i naturalna sprawa, a nie temat tabu! 

Raport o stanie higieny Polek

Na zlecenie marki Rexona został opracowany raport dotyczący zwyczajów higienicznych Polek. Wyniki sondażu dają interesujący obraz naszego społeczeństwa.

Mniej niż połowa pytanych Polek pod hasłem higiena osobista rozumie mycie się, codzienne mycie się lub codzienną toaletę. Zaledwie 20% respondentek uważa, że jest nią dbanie o siebie i swój wygląd. Niestety także niewiele kobiet kojarzy kwestię higieny bezpośrednio ze zdrowiem – zaledwie 2% kobiet wskazało na regularne badania a tylko 1% na zdrowy tryb życia oraz ćwiczenia i gimnastykę.


Co ciekawe, Polki znają teorię -gdyż 92% z nich uważa, że higiena osobista jest podstawą zdrowia człowieka, 88% twierdzi, że czysty i schludny wygląd wzmacnia ich poczucie wartości. Większość badanych zgadza się z tym, że higiena osobista jest jednym z podstawowych czynników decydujących o sukcesie w kontaktach społecznych. Warto zauważyć, że aż 87% respondentek uważa, że brak higieny może powodować rozwijanie się wielu chorób i zarazków. Jest to tym bardziej interesujące, że mniej niż 10% Polek wskazało spontanicznie na powiązanie higieny z dbałością o zdrowie.

Niestety nie lepiej wygląda kwestia dotycząca stosowania dezodorantów. Co piąta Polka używa ich rzadziej niż raz dziennie. Jako główny powód używania produktów respondentki podają przyjemny zapach po jego zastosowaniu - 36 %, nieco mniej - 33% używa produktu, aby zapobiec poceniu się. Badania wykazały, że stosowanie dezodorantu ma duży wpływ na samopoczucie kobiet, większość Polek uważa, że jego zastosowanie wpływa pozytywnie na ich samoocenę i sprawia, że czują się pewniejsze siebie. W tym świetle zadziwiające mogą wydawać się informacje dotyczące odczucia dyskomfortu z powodu niezastosowania dezodorantu. Ponad 60% Polek nie wskazało na odczucie dyskomfortu, kiedy jest bardzo ciepło, a ciało jest narażone na zwiększone pocenie się. Przeważająca większość, bo prawie 70% badanych nie uznało, że mogłoby odczuć dyskomfort, w momencie, kiedy poczują od siebie przykry zapach.


Powiedz „nie” przykrym zapachom

Troska o bliską Ci osobę to podstawa udanych relacji i wyraz prawdziwej bliskości. Jednak temat pocenia w dalszym ciągu pozostaje tematem tabu. Jak podkreśla dr Konrad Maj ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej: „w naszej kulturze panuje przekonanie, że zapach to coś bardzo osobistego, należy do sfery intymnej, chcemy więc w jego kwestii wykazać się tolerancją”. W związku z tym bardzo rzadko podejmujemy próbę przeprowadzenia z drugą osobą szczerej, otwartej rozmowy. „Po prostu nie wiemy jak o tym rozmawiać, tak aby nie urazić drugiej osoby, obawiamy się zerwania relacji, jakiegoś odwetu czy posądzenia o wtrącanie się w czyjeś życie. Dlatego zazwyczaj rezygnujemy z udzielania takich informacji zwrotnych, warto jednak pamiętać, że spokojna, asertywna komunikacja zwykle poprawia relacje” – dodaje psycholog. Jeśli jest taka potrzeba, nie bój się powiedzieć wprost swojej przyjaciółce, koleżance ze szkoły czy studiów, że powinna zadbać o siebie. Przypomnij jej o stosowaniu antyperspirantów. Być może nie wie, że jej towarzystwo jest dla innych męczące. Zrób jej przysługę, pomóż też sobie i uwolnijcie się raz na zawsze od tego problemu!

Jeśli nie masz pomysłu jak to powiedzieć nie trać czasu i skorzystaj z profesjonalnych porad na specjalnej stronie internetowej „JakJejToPowiedziec.pl”.

Patronem akcji jest zaufana i dobrze znane polskim konsumentkom marka Rexona. Z portfolio marki m.in. antyperspiranty Oxygen, Aloe Vera, Biorythm i Cotton to kosmetyki gwarantujące niezawodną ochronę i uczucie świeżości przez cały dzień. Idealne dla każdej kobiety, niezawodne w każdej sytuacji, w której liczy się świeżość
i komfort.

Komentarze do: Nieprzyjemny zapach? Dowiedz się, jak jej to powiedzieć!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz