Szukaj

Zapach ciała i pot: dlaczego nieprzyjemny?

Podziel się
Komentarze0

Ciało ludzkie musi utrzymywać swoją temperaturę w okolicach 37 stopni Celsjusza (36,6) i może się pocić, jeśli jest to konieczne. Kiedy robi się ciepło, produkcja potu wzrasta, a woda, która paruje w takiej sytuacji, zabiera skórze ciepło, w ten sposób schładzając całe ciało. To właśnie dzięki takiej reakcji oragnizmu pojawia się zapach ciała, który może stać się źródłem codziennych problemów.


Pot zawiera mieszankę wody, soli oraz toksyn: pot jest wytwarzany przez miliony gruczołów ekrynowych (rodzaj gruczołów potowych), które znajdują się praktycznie na całym ciele. Ale mamy również inny rodzaj gruczołów potowych, które znajdują się pod naszymi ramionami oraz w pobliżu organów genitalnych. Gruczoły te zostały nazwane gruczołami apokrynowymi.

Gruczoły apokrynowe wytwarzają pot zawierający proteiny oraz oleistą substancję nazywaną sebum, która naturalnie nawilża skórę. Ten rodzaj potu jest idealnym pokarmem dla licznych mikroskopijnych bakterii, które znajdują się na naszej skórze, pod pachami oraz wokół naszych narządów płciowych. Kiedy bakterie te jedzą nasz pot, produkują wtedy związki chemiczne o specyficznym zapachu. I to właśnie te bakterie i te właśnie związki są odpowiedzialne za zapach naszego ciała.


Im dłużej pozwalamy tym bakteriom zjadać składniki naszego potu (inaczej mówiąc, im dłużej zwlekamy z wykąpaniem się albo z pójściem pod prysznic), tym silniejszy staje się zapach.

Dezodoranty oraz antyperspiranty mają inne działanie na pot. Dezodoranty bowiem nie kłopoczą się emisją potu, ale zawierają składniki antyseptyczne, które eliminują bakterie odpowiedzialne za zapach ciała (tak samo jak perfumy). Z kolei antyperspiranty, przeciwnie, produkty te blokują pory i nie pozwalają na wydzielanie się potu.

Komentarze do: Zapach ciała i pot: dlaczego nieprzyjemny?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz