Szukaj

Pocenie się w nocy: poty nocne - przyczyny

Podziel się
Komentarze0

Pocenie się w nocy może mieć różne przyczyny. Może być związane ze zwykłym przeziębieniem, a nawet i chorobami nowotworowymi. Nie wolno bagatelizować tego objawu i należy zgłosić się do lekarza. Ciągłe pocenie się w nocy, które nie daje spać może mieć swoją poważną przyczynę.

Pocenie się w nocy: poty nocne - przyczyny

Nocne poty mogą być objawem różnych chorób, zaburzeń hormonalnych lub stresu. Występują we wczesnych godzinach rannych. Jeśli poty trwają dłużej niż 2 tygodnie, trzeba zgłosić się do lekarza, aby sprawdzić, jaka jest ich przyczyna i ewentualnie podjąć leczenie. Przyczyny nocnych potów to m.in. gorączka, okres przekwitania, choroby nowotworowe oraz zespół przewlekłego zmęczenia.

Poty nocne a gorączka

Jeśli poty nocne są związane z przeziębieniem, i towarzyszącą mu gorączką, są sygnałem, że gorączka zmniejsza lub cofa się. Poprzez pocenie się schładza się organizm człowieka. Poty, sygnalizujące cofanie się gorączki, występują wcześnie rano.

Poty nocne a okres przekwitania

U kobiet, wchodzących w okres przekwitania, pomiędzy 40. a 50. rokiem życia, pojawiają się poty nocne, uderzenia gorąca oraz nastoje depresyjne, a także zaburzenia snu, które są skutkiem pocenia się w nocy. Jeśli takie zaburzenia snu trwają dłuższy czas to powodują obniżenie kondycji kobiety. Warto zgłosić się do ginekologa, aby sprawdzić, czy za taki stan nie jest odpowiedzialna inna przyczyna, np. guz.

Poty nocne a choroby nowotworowe

Poty nocne mogą być jednym z objawów różnych chorób nowotworowych. W tym przypadku nie należy tego lekceważyć i trzeba, jak najszybciej, zgłosić się do lekarza. Poty nocne mogą wskazywać m.in. na białaczkę szpikową przewlekłą, chorobę Hodgkinga, pierwotnego raka wątrobowokomórkowego oraz na raka nerki. Białaczka szpikowa przewlekła polega na złośliwej nadprodukcji białych ciałek krwi. Pierwszymi objawami tej choroby są poty nocne i gorączka, a także brak apetytu, utrata masy ciała, uczucie pełności i zmęczenie.

W zaawansowanym stadium tej choroby pojawiają się zaburzenia krzepliwości, które przyczyniają się do powstawania sińców. Natomiast choroba Hodgkinga to nowotwór tkanki łącznej. Do objawów tej choroby należą poty nocne i gorączka oraz powiększone węzły chłonne w obrębie szyi pod brodą, u chorego może także pojawić się świąd skóry. Poty nocne są też jednym z objawów pierwotnego raka wątrobowokomórkowego – jest to zwyrodnienie komórek miąższu wątroby. Na raka wątroby bardziej narażone są osoby, które chorują na marskość wątroby, czyli jej zwłóknienie. Choroba ta objawia się gorączką o niewiadomym pochodzeniu, potami nocnymi, a obok tego pojawiają się bóle brzucha i utrata masy ciała. Mogą być również związane z rakiem nerki. Jeśli pojawia się gorączka i poty nocne z bólem po bokach tułowia, czyli w miejscu, w którym znajdują się nerki trzeba zgłosić się do lekarza i sprawdzić, jaka jest przyczyna tych dolegliwości, ponieważ objawy te mogą wskazywać na raka nerki. Poza tym w moczu, ale nie zawsze, może znajdować się krew.

Poty nocne a zespół przewlekłego zmęczenia

Diagnoza zespołu przewlekłego zmęczenia stawiana jest wtedy, gdy skrajne zmęczenie utrzymuje się przez kilka miesięcy i bardzo często towarzyszą mu poty nocne oraz lekko podwyższona temperatura. Prawdopodobnie przyczyną tej choroby jest zaburzenie układu odpornościowego, który negatywnie reaguje na substancje zanieczyszczające środowisko. W tym przypadku, niektórym osobom, pomaga zmiana otoczenia, np. wakacje w miejscu, gdzie środowisko jest mniej zanieczyszczone.

Jeśli poty nocne występują regularnie należy zgłosić się do lekarza. Mogą mieć różne przyczyny, od zbyt wysokiej temperatury w pokoju, poprzez przeziębienie, stres, aż do chorób nowotworowych. Nie należy lekceważyć żadnych objawów, które wskazują, że z organizmem dzieje się coś złego.

Zobacz także:

Intensywne pocenie się

Autor: Ilona Górecka

Komentarze do: Pocenie się w nocy: poty nocne - przyczyny

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz