Szukaj

Ałun potasowy - kryształ ałunu

Ałun potasowy to kryształ o właściwościach antyseptycznych i ściągających znany już w czasach starożytnych. Grecy i Rzymianie stosowali ałun jako naturalny środek na pozbycie się przykrego zapachu potu. Również w czasach nowożytnych panowie chętnie wykorzystywali kryształ ałunu do usuwania podrażnień po goleniu.

Ałun potasowy - kryształ ałunu

Współcześnie ałun potasowy znów wraca do łask. Ten hipoalergiczny kryształ coraz częściej stanowi alternatywę dla dostępnych w sprzedaży antyperspirantów i blokerów potu. Ałun wybierają również ci, którzy chcą w naturalny sposób pozbyć się różnego rodzaju podrażnień, ran, zaczerwienień i śladów po ukąszeniach przez owady.

Czym jest ałun?

Ałun potasowy to kryształ, który występuje w formie naturalnej w strefie wietrzenia skał ilastych, magmowych i węgli. Należy do minerałów pospolitych i szeroko rozpowszechnionych. Z powodzeniem stosuje się go w farmacji i kosmetologii.

Ałun to minerał o właściwościach bakteriobójczych, przeciwzapalnych i ściągających. Z tego względu doskonale sprawdza się jako naturalny kosmetyk. Można go używać w przypadku różnych dolegliwości skórnych. Ponadto jest to środek hipoalergiczny, dlatego zaleca się jego stosowanie nawet osobom o skórze wrażliwej i skłonnej do podrażnień. Warto zatem przeczytać w jakich przypadkach można korzystać z właściwości ałunu.

Właściwości ałunu potasowego

Ałun - naturalny antyperspirant

Ałun z powodzeniem można wykorzystywać jako naturalny środek przeciw poceniu się. Nie zawiera glinu, alkoholu ani parabenów, które są składnikami wielu dostępnych w sprzedaży antyperspirantów. Kryształ pomaga w naturalny sposób zapobiec powstawianiu przykrego zapachu potu. Po jego zastosowaniu na skórze tworzy się warstwa o właściwościach niekorzystnych dla rozwoju baterii, które powodują nieprzyjemny zapach potu. Ałun w przeciwieństwie do wielu produkowanych przez firmy kosmetyczne antyperspirantów, nie zatyka porów lecz działa na nie ściągająco. W związku z tym nie hamuje całkowicie naturalnego procesu pocenia się, a jedynie powoduje zmniejszenie potliwości. Dzięki temu nasza skóra może swobodnie oddychać i nie zostaje zablokowany naturalny proces usuwania toksyn z organizmu.

Warto również wspomnieć, że ten naturalny kosmetyk nie pozostawi na naszych ubraniach białych lub żółtych plam. Jest to środek bezzapachowy, dlatego nie będzie się mieszał z wonią naszych ulubionych perfum. Zamiana drogeryjnego antyperspirantu na kryształ ałunu to dobre rozwiązanie również pod względem ekonomicznym, ponieważ ten naturalny dezodorant starcza na długo nawet przy codziennym stosowaniu.

Ałun na podrażnienia po goleniu i depilacji

Naturalne właściwości ałunu potasowego sprawiają, że doskonale sprawdza się on także jako środek na podrażnienia po goleniu i depilacji. Mężczyźni od wieków stosowali ałun do tamowania drobnych krwawień powstałych na skutek zacięć przy goleniu. Kryształ bez wątpienia przyspieszy gojenie drobnych ran, a także zapobiegnie powstawianiu zakażeń bakteryjnych na uszkodzonej skórze. Ałun pomoże także pozbyć się nieestetycznych zaczerwienień i bolesnych uszkodzeń naskórka pojawiających się na ciele po depilacji.

Ałun łagodzi ukąszenia

Ałun sprawdzi się również jako środek łagodzący po ukąszeniu owadów. Z tego powodu kryształ ałunu może okazać się niezastąpiony w sezonie letnim. Zaaplikowanie tego środka w miejscu po ukąszeniu komara lub osy sprawi, że bąbel szybciej zniknie z powierzchni skóry. Złagodzi to także ból i swędzenie, a co za tym idzie, zapobiegnie niepotrzebnemu rozdrapywaniu i podrażnianiu zmian powstałych na skutek pogryzienia przez insekty.

Gdzie kupić i jak stosować ałun?

Ałun potasowy jest dostępny w sprzedaży zwykle w formie kryształu (sztyftu) lub proszku. Można go kupić w internetowych oraz stacjonarnych sklepach z kosmetykami naturalnymi, a także w niektórych aptekach.

Ałun w formie kryształu stosuje się w bardzo łatwy sposób. Wystarczy jedynie potrzeć nim zwilżoną uprzednio skórę lub zmoczyć końcówkę sztyftu i wówczas nałożyć ałun na wybrane partie ciała. Warto pamiętać, aby nie zamykać opakowania, jeśli kryształ jest jeszcze mokry, ponieważ wtedy może on popękać. Dlatego jeśli chcemy, aby ałun w formie sztyftu służył nam długo, warto po każdym użyciu pozostawić go do wyschnięcia.

Ałun w proszku bardzo często jest używany jako talk do stóp. Ponadto może on także stanowić bazę do sporządzenia domowego sprayu, który nadaje się do stosowania na całe ciało. Aby sporządzić taki preparat wystarczy tylko rozpuścić sproszkowany kryształ ałunu w wodzie i przelać tak przygotowany płyn do pojemnika z atomizerem.

Autor: Alicja Gajdowska

Komentarze do: Ałun potasowy - kryształ ałunu (2)

Alluttka
Alluttka 20-05-2016 16:28

Ałun opinie

1

Wcześniej nie słyszałam o czymś takim jak ałun potasowy i chciałabym poznać wasze opnie na temat stosowania ałunu jako antyperspirantu. Mam dosyć duże problemy z nadmiernym poceniem się i próbowałam różnych antyperspiran... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze