Szukaj

Nadmierne pocenie

Nadmierne pocenie jest bardzo krępującą dolegliwością. Wydzielenie potu przez organizm jest zjawiskiem naturalnym, jednakże zjawisko nadmiernego pocenia może być objawem choroby. Nadmierne pocenie, inaczej nazywane nadpotliwością (Hyperhidrosis), spotyka często osoby, które doświadczają długotrwałego stresu lub narażone są na czynniki powodujące wydzielanie przez organizm większej ilości potu.

Nadmierne pocenie

Nadmierne pocenie może pojawiać się bez konkretnej przyczyny, mówimy wtedy o nadpotliwości pierwotnej, która może być dziedziczna. Człowiek wypaca dziennie od kilku mililitrów do nawet kilku litrów potu, dlatego ustalenie norm diagnostycznych wydaje się być niemożliwe. Stwierdzenie, czy cierpimy na nadmierną potliwość jest zazwyczaj oceniane subiektywnie.

Przyczyny nadmiernego pocenia

Nadmierne pocenie może zostać spowodowane przewlekłym zakażeniem organizmu, chorobami autoimmunologicznymi, nowotworem, zaburzeniami neurologicznymi lub zatruciem. W przypadku chorób nowotworowych na nadmierną potliwość cierpi około 14-28 procent pacjentów, jednak pocenie towarzyszy również cukrzycy, nadczynności tarczycy, chorobom nerek, stanom lękowym i neuropatiom autonomicznym. Leczenie wyżej wymienionych schorzeń zazwyczaj pomaga i powoduje, że nadmierne pocenie ustępuje samoistnie.

W wyniku pojawienia się czynników emocjonalnych, głównie stresu, nadmierne pocenie pojawia się najczęściej u osób młodych, do 25-go roku życia. W tym przypadku niebagatelne znaczenie ma stan zdrowia psychicznego takiej osoby. Duża ilość stresu oraz sytuacje, w których nadmierne pocenie się jest bardzo krępujące, powoduje jeszcze większe problemy emocjonalne, a w skrajnych przypadkach prowadzi do depresji.

Rodzaje nadmiernego pocenia

Gruczoły potowe są rozmieszczone na całej powierzchni skóry, ale prawie dwie trzecie z nich znajduje się na dłoniach i stopach. Dlatego w przypadku asymetrycznej nadpobudliwości gruczołów potowych pocą się przede wszystkim dłonie i stopy, a w następnej kolejności nadpotliwość występuje w okolicach pach, pachwin i twarzy. Pocenie uogólnione pojawia się najczęściej w wyniku choroby, kiedy to organizm musi się chronić przed nadmiernym przegrzaniem. Medycyna wyróżnia także pocenie smakowe, które jest zjawiskiem fizjologicznym. Występuje po zjedzeniu gorących i ostrych potraw, a pot pojawia się na skórze nosa, czoła i na wargach.

Leczenie nadmiernego pocenia

W zależności od przyczyn nadmiernego pocenia sposób leczenia powinien być odpowiednio dostosowany do potrzeb chorego. Leczenie nadpotliwości nie wymaga w większości wypadków stosowania specjalistycznych metod.

W pierwszej kolejności warto sięgnąć po domowe sposoby, do których zalicza się między innymi napary z szałwii, kory dębu, rumianku i mięty. Zioła te pomagają zwalczać bakterie odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach potu. Wystarczy 2-3 razy w tygodniu wziąć dwudziestominutową letnią kąpiel z dodatkiem przygotowanego wcześniej naparu z ziół.

Samodzielnie można też przygotować miksturę z octu winnego (najlepiej czerwonego) i olejków eterycznych. Ocet mieszamy z olejkiem i zamykamy w szczelnym pojemniku, specyfik przechowujemy w chłodnym i ciemnym miejscu. Pojemnikiem z miksturą należy codziennie wstrząsnąć, aby po tygodniu nadawała się do użycia. Do każdej kąpieli wystarczy dodać 3 łyżki przygotowanej mieszanki.

Gdy domowe sposoby nie wystarczają warto udać się do apteki, gdzie farmaceuta pomoże nam wybrać odpowiedni suplement diety lub preparat do pielęgnacji ciała. W przypadku, kiedy i te środki okażą się niewystarczające, wskazana jest wizyta u lekarza.

Natomiast w specjalistycznym gabinecie medycyny estetycznej, pod okiem lekarza, możemy poddać się np. zabiegowi wstrzykiwania botoksu. Toksyna botulinowa blokuje uwalniania acetylocholiny, przekaźnika odpowiedzialnego za wytwarzanie potu i tym samym powoduje, że mniej się pocimy. Efekty zabiegu pojawiają się już po kilku dniach i utrzymują się nawet do roku.

Barbara Olszar

Komentarze do: Nadmierne pocenie (1)

Janeczek
Janeczek 22-10-2019 11:05

coś co naprawdę działa na nadpotliwość

1

Zajrzałem o czym piszą ludzie internecie, co im pomogło zatrzymać pocenie. Nie byłem zdziwiony jak zauważyłem że mnóstwo kobiet pisze o tych swoich problemach i jakie stosują antyperspiranty (tak tylko to ) one zasze lu... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze