Szukaj

Jak sobie radzić z nadmierną potliwością ciała?

Podziel się
Komentarze1

Człowiek posiada około 3 milionów gruczołów potowych, które każdego dnia produkują od kilku mililitrów do kilku  litrów potu. Jednak niektórzy z nas wydzielają pot w ilości znacznie większej. Zdarza się, że ich dłonie, pachy i stopy są nieustannie wilgotne. Oznacza to, że mają do czynienia z nadmierną potliwością ciała.

Jak sobie radzić z nadmierną potliwością ciała?

Nadpotliwość w pigłuce


Nadmierne pocenie się to bardzo krępująca i kłopotliwa sprawa. Ocenia się, że taki problem ma około 1% populacji. Najczęściej pojawia się on w drugiej lub trzeciej dekadzie życia. Głównie u osób otyłych, kobiet ciężarnych lub w okresie menopauzy. Wiele osób wchodzących w okres dojrzewania często ma problem z nadmierną potliwością, ze względu na tzw. „burze hormonów”.

Osoby z tą dolegliwością często odczuwają duży dyskomfort co może powodować unikanie życia towarzyskiego, a nawet depresję. Najczęściej stan ten ma podłoże emocjonalne, jednak często przyczyną mogą być też choroby takie jak cukrzyca, gruźlica lub choroby nerek. Najbardziej odczuwalne skutki pocenia występują po wzmożonej aktywności fizycznej, w sytuacjach stresujących i przy wysokiej temperaturze powietrza.

Jednak u osób ze wzmożoną potliwością, obfite wydzielanie potu pojawia się niezależnie od występowania powyższych okoliczności.  Gdy odczuwane jest ono na dłoniach, stopach i w okolicach pachwin oznacza nadpotliwość miejscową. Drugim przykładem jest tzw. nadpotliwość uogólniona, która dotyczy całkowitego organizmu. Spowodowana jest najczęściej otyłością, infekcją lub zaburzeniami hormonalnymi.

Jakie są przyczyny nadmiernej potliwości ciała?


Przyczyn owego schorzenia może być wiele. Często towarzyszy wielu ono wielu chorobom, ale nigdy nie jest ich jedynym objawem. Dolegliwość ta nierzadko występuje u cykrzyków, chorych na gruźlicę, reumatyzm oraz osób z nadczynnością tarczycy lub ze zmianami nowotworowymi i homonalnymi. Zdarza się, że pocenie niektórych części ciała świadczy o ich grzybicy.

Możliwe są też genetyczne nieprawidłowości, ze względu na fakt, że od 1/3 do nawet ½ osób posiada krewnego z tym samym problem. Na pocenie mogą mieć wpływ jedzone przez nas potrawy, pite napoje lub przyjmowane leki (np. aspiryna). Bardzo często ta dolegliwość związana jest z prowadzeniem stresującego stylu życia. Narażone na nią są osoby emocjonalne, które bardzo intensywnie przeżywają lęki lub niepowodzenia. Powodem może być również nieodpowiednie ubranie oraz brak wystarczającej higieny osobistej. Ze względu na ilość możliwych przyczyn konieczna jest konsultacja z lekarzem, który ustali powody problemu i pomoże sobie z nim poradzić.


Nadmierne pocenie może być nie tylko objawem innych dolegliwości, ale powodować kolejne np. zmiany skórne (potówki, wypryski). Jest to efektem zmiękczenia naskórka, a co za tym idzie większej podatności na infekcje.

Dieta, a pot

Osoby dotknięte wzmożoną produkcją potu powinny unikać tłustych potraw, a w szczególności mięs. Warzywa takie jak cebula, por lub czosnek zmieniają woń potu na bardziej intensywną. Koniecznie należy unikać ostrych przypraw, takich jak: chili, ostra papryka czy pieprz. Zrezygnowanie ze śmietany, mleka i serów pleśniowych przyniesie dobre efekty.

Z nabiału wybieraj jedynie napoje mleczne fermentowane o smaku naturalnym i białe sery. Nie poleca się alkoholu, kawy i czarnej herbaty. Te napoje powodują przyspieszenie krążenia krwi oraz wzrost temperatury ciała, stąd też wzmagają potliwość.

Za to pomocne będą napary szałwii, mięty i wierzby białej, którymi można zastąpić zwykłą herbatę. Sięgaj po warzywa szczególnie bogate w potas, który tracimy wraz z potem. Jego źródłem są np. pomidory, młode ziemniaki, marchew, sałata lub kukurydza. Z owoców dobrym wyborem będą: banany, morele, kiwi, truskawki, porzeczki i jabłka.

W ograniczeniu pocenia się pomoże również używanie specyfików i leków zakupionych w aptece. Warto jednak wcześniej wybrać się do lekarza, znaleźć przyczynę problemu, po czym podjąć dalsze leczenie. Leczenie na własną rękę, bez konsultacji z lekarzem, może nie dać wystarczających efektów lub nawet pogorszyć sprawę. 

Autor:

Anna Pająk

Komentarze do: Jak sobie radzić z nadmierną potliwością ciała? (1)

D0minik
D0minik 06-03-2019 11:31

Jak sobie radzić z nadmierną potliwością ciała?

1

Przy mojej nadpotliwosci stosowałem różne diety aby już przestać się pocić jak przedtem. Najgorsze było to że musiałem ograniczyć do zera to na co miałem ochotę, ale i zastosowałem metodę leczenia electro antiperspirante... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze