Szukaj

Leki statynowe nie redukują ryzyka czerniaka złośliwego

Podziel się
Komentarze0

Wbrew wcześniejszym stwierdzeniom, że leki statynowe mogą redukować ryzyko zachorowania na śmiertelnie groźnego raka skóry, czyli czerniaka złośliwego, najnowsze badanie, przeprowadzone na szeroką skalę stwierdziło, że kobiety zażywające popularne leki na obniżenie poziomu cholesterolu, wcale nie są lepiej chronione przez tą chorobą.Jeżeli chodzi o pierwotną prewencję czerniaka złośliwego, mówi doktor Robert Dellavalle, wydaje mi się, że właśnie teoria ta została pogrzebana. Doktor Robert Dellavalle, który nie był związany z tym badaniem, jest szefem wydziału dermatologii w centrum medycznym Denver VA Medical Center.

Czerniak złośliwy jest najbardziej śmiertelnym nowotworem skóry. W Stanach Zjednoczonych, każdego roku diagnozuje się 70 000 nowych przypadków. A każdego roku 9 000 Amerykanów umiera z powodu tej choroby.

Około 45 000 000 obywateli Stanów Zjednoczonych zażywa statyny, aby obniżyć poziom cholesterolu, takie jak Lipitor (atorwastatyna), Mevacor (lowastatyna), Pravachol (prawastatyna), Crestor (rozuwastatyna), Zocor (simwastatyna), a także wiele, wiele innych.

Rezultaty pochodzące z doświadczeń przeprowadzonych na komórkach w laboratorium, a także z jednej próby na ludziach, pokazały wcześniej, że niektóre właściwości leków statynowych, które chronią przed chorobą serca, mogą również zapobiegać czerniakowi złośliwemu. Ale, ogólnie rezultaty były mieszane, włączając w to także inne badania oraz to, które przeprowadził doktor Robert Dellavalle.

Niektóre wręcz stwierdzały, że statyny nie mają niczego wspólnego z prewencją raka skóry. Aby więc rozwiać te wątpliwości, doktor Michael Simon, badacz w instytucie raka Karmanos Cancer Institute w Detroit w Stanach Zjednoczonych, przyjrzał się badaniu Women’s Health Initiative, które obserwowało około 120 000 kobiet przez ponad dekadę.


Badanie ukazało się w przeglądzie naukowym Cancer.

Badacze z Karmanos Cancer Institute porównali więc 8 800 białych kobiet, które zażywały statyny, z 111 000 kobiet, które nie zażywały tych leków. Odkryto 89 przypadków czerniaka złośliwego pośród użytkowniczek leków statynowych, a także 1 111 pośród uczestniczek nie zażywających tych leków. Oznacza to dokładnie takie same proporcje zachorowalności na czerniaka złośliwego dla każdej grupy: 9 przypadków rocznie na 10 000 kobiet.

Niezależnie od tego, jaki typ leku statynowego zażywałą dana kobieta, ani też jak długo lek ten stosowała, wyniki pozostały takie same.

Nie uważam, żeby było coś, co pozwoliłoby sugerować, że leki statynowe mogą chronić przed rakiem skóry, mówi doktor Michael Simon.

Możliwe jest, że leki statynowe faktycznie mogą chronić przed czerniakiem złośliwym, ale my w tym badaniu tego nie stwierdziliśmy,
dodał jeszcze specjalista.

Ponieważ leki statynowe wykazały się skutecznością w laboratorium, w eksperymentach przeprowadzonych na komórkach skóry, możliwe jest po prostu, że ludzie zażywające te leki w przepisanych dawkach nie osiągają wystarczającego stężenia tych substancji, które mogłoby chronić przed czerniakiem złośliwym, stwierdza zespół naukowców z Karmanos Cancer Institute.

Przyszłe badania na pewno są potrzebne; i powinny być przeprowadzone na ludziach z grupy ryzyka czerniaka złośliwego, co pozwoli na uzyskanie bardziej rozstrzygających rezultatów.

Doktor Robert Dellavalle dodaje jeszcze: ponieważ na szkiełki Petriego okazało się, że statyny mogą niszczyć komórki nowotworowe, być może warto zastanowić się nad zastosowaniem tych leków u ludzi już dotkniętych czerniakiem złośliwym.

Jeżeli zaś chodzi o prewencję, to jak doradza doktor Michael Simon, lepiej jest polegać na sposobach, które już są znane z tego, że zapobiegają rakowi skóry.


Czynniki ryzyka czerniaka złośliwego to:

- ekspozycja na promieniowanie UV (właczając w to łóżka do opalania i promienie słoneczne);

- jasna skóra, która ma tendecję do oparzeń słonecznych;

- pieprzyki oraz innego rodzaju znamiona na skórze;

- palenie papierosów;

- rodzinna historia raka.


W oparciu o te badania, podsumowuje doktor Michael Simon, powinniśmy w dalszym ciągu skupiać się nad edukacją odnośnie ochrony przed słońcem: pozostawanie w domu w czasie słonecznych dni, ochrona skóry (ekran przeciwsłoneczny), noszenie ochronnych ubrań i okularów.

Komentarze do: Leki statynowe nie redukują ryzyka czerniaka złośliwego

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz