Szukaj

Leczenie wysokiej krótkowzroczności

Podziel się
Komentarze1

Wysoka krótkowzroczność to schorzenie znacznie utrudniające widzenie do dali, co znacznie obniża komfort życia. Krótkowzroczność można korygować poprzez noszenie okularów lub soczewek kontaktowych. Wbrew powszechnej opinii, wysokich krótkowzroczności nie można skorygować powszechnym dziś zabiegiem laserowym. Niewiele osób wie jednak o możliwości korekcji tej uciążliwej wady poprzez wszczep specjalnych soczewek fakijnych.Zdrowe oko działa jak aparat fotograficzny - obrazy docierają do soczewki, która skupia je na siatkówce w tylnej części oka i wysyła do mózgu. U pacjentów z krótkowzrocznością nieprawidłowy kształt oka sprawia, że światło do niego docierające ogniskuje się przed siatkówką, zniekształcając obraz. Krótkowzroczność powoduje, że obiekty w dali są rozmazane i niewyraźne, co utrudnia codzienne funkcjonowanie. Okulary korygujące dużą krótkowzrocznością są niewygodne, a poprzez grubość szkła mało estetyczne oraz obciążające dla nosa. Nie każdy może nosić soczewki kontaktowe, a korekcja laserowa możliwa jest przy wadzie jedynie do - 8 dioptrii.

Najmłodsza metoda - wszczepienie soczewki fakijnej wymaga przeprowadzanie krótkiego i prostego zabiegu okulistycznego. „Zabieg wszczepienia soczewki fakijnej jest prosty i bezpieczny. Podczas operacji lekarz przez małe nacięcie w rogówce (2,6 mm) umieszcza  zwiniętą, miękką soczewkę w przedniej komorze oka, pomiędzy tęczówką a rogówką. Sprawdzony materiał soczewki zapewnia łatwość wszczepiania i doskonałą zgodność  z tkankami oka.


Po wprowadzeniu soczewka rozprostowuje się i jest utrzymywana przez niewielkie elementy podtrzymujące, zapewniające odpowiednie położenie w komorze oka. Ze względu na małe nacięcie, nie jest konieczne zakładanie szwów, wystarcza opatrunek. Zabieg trwa zwykle ok. 15-20 minut, przeprowadzany jest pod miejscowym znieczuleniem, a pacjent już po kilku godzinach może opuścić szpital.” - opisuje okulista, dr Wojciech Kołodziejczyk.Soczewka AcrySof® Cachet™, czyli soczewka fakijna
, została stworzona dla uniezależnienia od okularów i poprawy jakości życia pacjentów. Cztery różne wielkości soczewki umożliwiają dopasowanie do szerokiego zakresu cech anatomicznych pacjenta. Dodatkowo zakres mocy optycznych od -6,0 do -16,5 D pomaga zaspokoić potrzeby różnych błędów refrakcji u chorych.

Z przeprowadzonych na próbie 150 osób badań wynika, że niemal czterech z pięciu pacjentów uzyskało niezależność od okularów. Spośród 20% osób, które nadal używały okularów, 77% używało ich wyłącznie do czytania. 97% pacjentów podało również, że ponownie zdecydowałoby się na wszczepienie tej samej soczewki1.

Wszczepienie soczewki fakijnej jest rozwiązaniem dla osób mających krótkowzroczność do -16,5 dioptrii (także w połączeniu z astygmatyzmem). Warunkiem jest odpowiedni wiek (co najmniej 21 lat), stabilna wada wzroku oraz ogólny dobry stan zdrowia i oczu.

Ryzyko zdarzeń niepożądanych jest bardzo niskie. Co więcej doszczepianą soczewkę można w każdej chwili usunąć.

Obecnie soczewki można wszczepić w trzech ośrodkach prywatnych w Polsce: w Warszawie (Centrum Mikrochirurgii Oka Laser), Poznaniu (Klinika Okulistyczna Lexummedica) i Tychach (Niepubliczny Okulistyczny Zakład Opieki Zdrowotnej Lens-Med).

Więcej na stronie:
www.leczeniezacmy.pl

Komentarze do: Leczenie wysokiej krótkowzroczności (1)

HaniaX
HaniaX 17-06-2011 15:23

Polecam wszystkim

1

Bardzo polecam tego typu metodę. Sama miałam robiony ten zabieg w Klinice Oko Laser w Warszawie, wszystko odbyło się bez przeszkód. Widzę już bardzo dobrze. Polecam warto!... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze