Szukaj

Leczenie prewencyjne byłych palaczy

Podziel się
Komentarze0

Badacze mieli odkryć właśnie pewną terapię, która ma zapobiegać rakowi płuc u byłych palaczy, jak donosi strona kanadyjska Information hospitalière. Rak płuc jest uważany za najbardziej zabójczy ze wszystkich nowotworów.Jedną z jego głównych przyczyny jest nikotynizm, wliczając w to również bierne palenie, czyli sam kontakt z dymem papierosowym.

Jenny Mao oraz jej koledzy badacze z Uniwerystetu w Nowym Meksyku, w Stanach Zjednoczonych, pochylili się nad przypadkami dawnych palaczy, aby zapobiec jakiemukolwiek ryzyku raka u tych byłych konsumentów tytoniu.

Naukowcy obserwowali więc przez wiele miesięcy 137 pacjentów w wieku powyżej 45 lat, którzy rzucili palenie ponad rok temu. Niektórzy z nich otrzymywali lek na bazie celekoksybu, podczas gdy innym podawano placebo.


Celekoksyb jest lekarstwem antyzapalnym niesteroidowym z rodziny leków koksybowych (selektywne inhibitory cyklooksygenazy-2), często stosowany w leczeniu dolegliwości reumatycznych, takich jak zapalenie stawów i kości albo reumatoidalne zapalenie stawów.

Pierwsze rezultaty pokazują, że pod koniec szóstego miesiąca, pacjenci, którzy zażywali celekoksyb, mieli oskrzela w lepszym zdrowiu niż oskrzela innych uczestników badania.

Według naukowców, lekarstwo to ma pozwalać na odwrócenie procesu wyzwolonego przez dym papierosowy, co ma z kolei pozwalać na redukcję ryzyka zachorowania na raka płuc. Inne badania jednakże trzeba jeszcze przeprowadzić, aby potwierdzić skuteczność tej molekuły.

Komentarze do: Leczenie prewencyjne byłych palaczy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz