Szukaj

Kwas foliowy może zapobiec niektórym chorobom nowotworowym u dzieci

Podziel się
Komentarze0

Żywność wzbogacona kwasem foliowym może zmniejszyć częstość występowania najczęstszych rodzajów raka nerki i guzów mózgu u dzieci – wykazują najnowsze badania.Zmniejszenie zachorowalności stwierdzono dla guza Wilmsa - rodzaju raka nerki oraz guzów wywodzących się z komórek neuroektodermalnych-PNET (Primitive neuroectodermal tumor).

Od 1998 roku amerykański Urząd ds. Żywności i Leków nakazał wzbogacanie żywności kwasem foliowym, ponieważ wcześniejsze badania wykazały, że prenatalne spożycie kwasu foliowego znacząco zmniejsza częstość występowania wad cewy nerwowej u niemowląt.

Nasze badania pokazują, że zwiększenie ilości kwau foliowego w diecie może również obniżyć częstość występowania niektórych typów raka u dzieci. - mówi dr Kimberly J. Johnson

Badanie opublikowane w najnowszym numerze Pediatrics przeanalizowało zależność między występowaniem raka w dzieciństwie a kwasem foliowym.


Odkryliśmy, że częstość zachorowań na guz Wilmsa wzrastała z 1986 do 1997 roku a następnie zmniejszyła się, co jest interesującym odkryciem, gdyż zmiana ta zbiega się dokładnie czasem, w którym rozpoczęto wzbogacanie żywności kwasem foliowym . - mówi Johnson.

Ilość osób chorujących na PNET wzrosła z 1986 do 1993 roku, po czym zmniejszyła się. Ta zmiana trendu nie pokrywa się dokładnie z decyzją amerykańskiego Urzędu ds. Żywności i Leków, natomiast łączy się z kampanią przeprowadzoną w 1992 roku zalecającą kobietom w wieku rozrodczym spożywać 400 mikrogramów kwasu foliowego dziennie.

Autorzy badań wykorzystali dane z nadzoru 1986-2008 National Cancer Institute, która zebrała informacje dotyczące zachorowań na nowotwory na różnych obszarach USA od 1973 roku. Badaniem objęto 8,829 dzieci w wieku do czterech lat, u których zdiagnozowano raka.

Poza tym, obniżenie ilości osób z guzem Wilmsa również stwierdzono w mniejszym badaniu przeprowadzonym w Ontario w Kanadzie, które zostało opublikowane w 2011 roku.

Potrzebne są dalsze badania, aby potwierdzić te wyniki i wykluczyć inne wyjaśnienia. - uważa dr Kimberly Johnson

Komentarze do: Kwas foliowy może zapobiec niektórym chorobom nowotworowym u dzieci

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz