Szukaj

Krwawienie z dróg oddechowych

Podziel się
Komentarze0

Krwawienia z dróg oddechowych są częstym powodem niepokoju pacjentów jak i ich rodziny. Ten lęk jest uzasadniony, ponieważ krwioplucie towarzyszy często przewlekłym schorzeniom układu oddechowego. Nasilone krwawienie jest bardzo dużym zagrożeniem dla zdrowia chorego.

Krwawienie z dróg oddechowych

W związku z czym pacjenci odczuwają często lęk związany z krwiopluciem co obniża ich jakość życia. Najbardziej istotne przy pojawieniu się krwioplucia jest jak najszybsze postawienie diagnozy i zastosowanie odpowiedniego leczenia. Zwykle w doraźnym postępowaniu lekarze zabezpieczają drożność płuc, podają roztwór NaCl, leków przeciwkaszlowych, a niekiedy nawet uspokajających. Stosuje się także inhalacje roztworem epinefryny i hamuje fibrynolizę.

Po pojawieniu się krwioplucia lekarz, aby postawić dokładną diagnozę powinien natychmiastowo zlecić wykonanie bronchoskopii. Pozwala to szybko ustalić przyczynę zalegającej krwi. W trakcie badania łatwo także odessać krew i skrzepy oraz zahamować krwawienie. Czasami stosuje się zabieg operacyjny.

W leczeniu przewlekłym krwawień z układu oddechowego stosuje się leki nasilające hemostazę i biosyntezę protrombiny. Embolizacja naczyń tętniczych jest bardzo pomocna w sprawie nawracających krwawień. Przy krwawieniach występującym w nowotworach stosuje się radioterapię lub brachyterapię.


Do krwioplucia dochodzi w wyniku m.in. stanu zapalnego z poliferacją naczyń. Występuje on przy gruźlicy oraz rozstrzeniu oskrzeli. Pojawia się także przy naciekaniu naczyń i ich uszkodzeniach nowotworowych. Nadciśnienie płucne jest wynikiem wzrostu ciśnienia w lewym przedsionku serca i wiąże się z zwężeniem zastawki mitralnej oraz niewydolnością serca. Krwioplucie występuje także w chorobach takich jak zapalenie oskrzeli, rak płuca, mukowiscydoza, zapalenie bakteryjne płuc, zatorowość płucna, urazy płuca, aspergiloma, skazy krwotoczne, zakażenie pasożytnicze. Kolagenoza w krwiopluciu pojawia się w zespole Goodpasture’a, ziarniaku Wegenera oraz toczniu rumieniowatym. Czasem krwawienie z dróg oddechowych jest wywołane ciałem obcym w drogach oddechowych, hemosyderozą lub skrobawica płuc.


Krwi z układu oddechowego towarzyszy dokuczliwy kaszel. Plwocina ma kolor jasnoczerwony i może być pienista. Jeśli w plwocinie występują „wstążki” krwi może to oznaczać pęknięcie naczynia w drzewie oskrzelowym lub przy rozstrzeniu oskrzeli. Rdzawobrunatne zabarwienie występuje w plwocinie związanej z niewydolnością lewej komory serca.    

Wyraźne i utrzymujące się krwioplucie wymaga natychmiastowej interwencji lekarza. Należy przebadać dokładnie pacjenta, aby stwierdzić, że krwawienie występuje z pewnością z dróg oddechowych.  Należy wykonać także badania na inne choroby, którym towarzyszy krwawa plwocina.

Domowa pomoc przy krwiopluciu zależy od stadium schorzenia. Pacjenci powinny przyjąć pozycję półsiedzącą najlepiej w łóżku. Powinno być im wygodnie i powinni czuć się spokojnie. W trakcie krwioplucia nie należy przyjmować ciepłych posiłków lub płynów. Chory musi popijać zimną wodę z solą kuchenną lub kostkami lodu. Gdy krwioplucie jest obfite, przed pójściem do lekarza, należy zrobić zimny kompres na klatce piersiowej. W ciężkich przypadkach trzeba bezzwłocznie wezwać pogotowie ratunkowe.

Autor:

Aleksandra Kozłowska

Komentarze do: Krwawienie z dróg oddechowych

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz