Szukaj

Krótkowzroczność - problem młodego pokolenia

Podziel się
Komentarze0

Problemy z prawidłowym widzeniem ma już ponad połowa Polaków. Najbardziej niepokojący jest jednak fakt, że coraz gorzej widzą nie tylko osoby starsze, ale też młodzież. Przyczyn takiego stanu rzeczy poszukuje się w czynnikach genetycznych, niezdrowym stylu życia, ale przede wszystkim w postępie technologicznym.Młodzi ludzie, w tym także kilkuletnie dzieci, spędzają coraz więcej czasu przed komputerami oraz telewizorami, co powoduje znaczące obciążenie wzroku. Zły wpływ na oczy może mieć także zbyt częste oglądanie z bliska telewizji w technologii 3D.

W projekcie 3D  nie patrzymy na rzeczy trójwymiarowe, ale na dwa różne obrazy dwuwymiarowe. Każdy z tych obrazów jest przedstawiany osobno dla każdego oka. Aparat wzroku pracuje inaczej przy oglądaniu iluzji trójwymiarowości, niż przy oglądaniu realnego, trójwymiarowego świata. Sugeruje się więc, żeby po maksimum 1,5 godziny oglądania zdjąć okulary i podarować swoim oczom chwilę odpoczynku.

Trudności z wykonywaniem pracy


Okuliści alarmują, że wada krótkowzroczności dotyczy już ponad połowy młodych ludzi i może mieć duży wpływ na ich dorosłe życie. Osoby, które są obciążone wadą wzroku, mogą bowiem mieć problemy np. z wykonywaniem pewnych zawodów. Utrudniona jest praca w policji, straży pożarnej i w innych służbach mundurowych, gdzie wymagana jest nienaganna ostrość wzroku.

Niemożliwa jest także praca na wysokościach, gdyż zgodnie z przepisami, osoby mające problemy ze wzrokiem nie mogą pracować na wysokości powyżej 3 metrów. Krótkowzroczność powoduje powstanie zmian zwyrodnieniowych z tyłu oka, przez co niewskazana jest u osób, które na nią cierpią, praca związana z dużym wysiłkiem fizycznym, gdyż mogłoby to doprowadzić do odwarstwienia siatkówki. 


Ograniczenia w uprawianiu sportu

Krótkowzroczność sprawia trudności także przy uprawianiu niektórych sportów. Problem pojawia się np. przy pływaniu. Osoby cierpiące na tę wadę muszą korzystać ze specjalnych gogli pływackich, wyposażonych w szkła korekcyjne. Utrudnione jest też uprawianie sportów kontaktowych, takich jak boks czy karate. W tym przypadku niebezpieczeństwo kryje się również w używaniu szkieł kontaktowych. Podczas uderzenia ze strony przeciwnika istnieje ryzyko uszkodzenia oka.


Jak na razie profilaktyka jest jedynym postępowaniem, które może mieć wpływ na zmniejszenie tempa rozwoju krótkowzroczności - mówi dr n. med. Jan Grzeszkowiak z kliniki okulistycznej Lexummedica. - Nie ma skutecznego leczenia farmakologicznego tej wady. Pozostaje więc jej korekcja - dodaje.

Metody leczenia

Korekcja wzroku może odbywać się na trzy różne sposoby:
  • poprzez okulary,
  • soczewki kontaktowe
  • chirurgię refrakcyjną (korekcja laserowa)

Na wybór odpowiedniej metody często wpływają względy ekonomiczne. Otóż w ciągu dziesięciu lat na okulary wydajemy ok. 2000 zł, na soczewki kontaktowe zaś ok. 10 000 zł. Tańszą alternatywą może być operacja,  w której wydatek jest jednorazowy, a pozwala na pozbycie się zarówno okularów, jak i soczewek kontaktowych.

Do zabiegu laserowej korekcji wzroku mogą przystąpić osoby po dwudziestym roku życia. Granica wieku została ustalona ze względu na fakt, że wcześniej gałka oczna cały czas się rozwija, a wada wzroku musi być stabilna. Ważne jest również wcześniejsze wykrycie takich schorzeń jak jaskra, zaćma, czy odwarstwienie siatkówki, które uniemożliwiają przeprowadzenie zabiegu.

Profilaktyka może pomóc


Wady wzroku dotyczą coraz większej liczby osób, przestrzegając jednak pewnych zasad można ochronić wzrok przed niebezpieczeństwami. Pracując przy komputerze, należy zatem co godzinę, na minimum 5 min. oderwać wzrok od komputera i skoncentrować się na oddalonych przedmiotach.

Profilaktycznie można zastosować również tzw. sztuczne łzy, które dostępne są w każdej aptece. Bardzo ważną kwestią jest też unikanie dusznych i zadymionych pomieszczeń, dlatego powinno się spędzać jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu. Jeśli odpowiednio wcześnie zadba się o wzrok, będzie można cieszyć się jego zdrowiem jeszcze przez długi czas. 

Komentarze do: Krótkowzroczność - problem młodego pokolenia

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz