Szukaj

Komórki macierzyste raka wyizolowane z guzów nerek

Podziel się
Komentarze0

Naukowcom z Sheba Medical Center i z Sackler School of Medicine na Tel Aviv University udało się wyodrębnić komórki macierzyste, które prowadzą do rozwoju guza Wilmsa, czyli typu nowotworu stwierdzanego w nerkach u dzieci. Uczeni mają teraz zamiar wykorzystać swoje odkrycie do testowania nowych technik terapeutycznych, które być może któregoś dnia pozwolą uleczyć najbardziej agresywne postaci choroby.Artykuł na temat badania ukazał się w przeglądzie EMBO Molecular Medicine.

Profesor Benjamin Dekel, przewodniczący instytutu Pediatric Stem Cell Research Institute w Tel Awiwie w Izraelu, mówi: we wcześniejszych badaniach, nowotworowe komórki macierzyste zostały wizolowane z nowotworów piersi, trzustki oraz mózgu u dorosłych.

Do tej pory niewiele wiedzieliśmy na temat komórek macierzystych w nowotworach dziecięcych. Jest to ważna wiedza, ponieważ nowotworowe komórki macierzyste zawierają kompletną genetyczną machinerię niezbędą do rozpoczęcia, podtrzymania oraz propagowania rozrostu guza.

Często komórki te określa się jako „komórki inicjujące raka”. Oznacza to, że są one nie tylko użyteczne w badaniach nad rozwojem raka, ale także mogą posłużyć jako cel nowych badań nad potencjalnymi terapiami, które zatrzymają rozrost oraz rozprzestrzenianie się różnych typów nowotworów.


Guz Wilmsa jest najpowszechniejszym dziecięcym nowotworem nerek. Wielu pacjentów dobrze odpowiada na wcześnie wdrożoną terapię (chirurgia i chemioterapia), ale może dochodzić do nawrotów choroby, w których rak rozprzetrzenia się na inne tkanki, zagrażając ogólnemu zdrowiu.

Konwencjonalna chemioterapia jest toksyczna dla komórek i może prowadzić do rozwoju innych nowotworów w wieku dorosłym.

W swoim doświadczeniu, badacze pobrali fragmenty guzów od pacjentów i przeszczepili je myszom, u których pojawiły się ludzkie nowotwory. W ten sposób naukowcy zidentyfikowali macierzyste komórki nowotworowe i wykazali, że to właśnie one, a nie inne komórki raka, prowadzą do powstawania nowych guzów.

Prof. Dekel mówi: zidentyfikowaliśmy wiele biomarkerów, włączając w to molekuły z powierzchni komóreki, mikroRNA oraz molekuły sygnalizujące. Pozwalają one rozróżnić macierzyste komórki raka od reszty komórek. W kolejnych eksperymentach wykazaliśmy, że przeciwciało mierzące w jeden z tych biomarkerów było w stanie prawie całkowicie wyeliminować nowotwory u myszy.

Te wstępne rezultaty pokazują, że być może mamy nowe narzędzie do zwalczania nowotworu Wilmsa. Potrzebujemy jednak jeszcze dodatkowych badań na ludziach, aby to potwierdzić.

Komentarze do: Komórki macierzyste raka wyizolowane z guzów nerek

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz