Szukaj

Kampania przeciw korzystaniu z solarium

Podziel się
Komentarze0

Fundacja Cancer Research UK stworzyła nową kampanię, mającą na celu pokazać skutki opalania się w solarium. Ochrzczona nazwą „R UV Ugly?” kampania, proponuje wykonanie skanowania skóry użytkownikom kabin brązujących.Spora ich liczba uważa, że korzystanie z solarium pozwala zachować piękną cerę przez cały rok. Jaki jest jednak rzeczywisty efekt promieniowania ultrafioletowego na skórę?

Ostatnimi laty solaria przeżywały prawdziwe oblężenie, jednak dziś to ryzyko, jakie za sobą niesie owa praktyka, znajduje się w centrum zainteresowania. Wiele badań dowiodło już, że ekspozycja na sztuczne promieniowanie UV wzmaga ryzyko rozwoju czerniaka oraz innych form raka skóry.

Szczególnie narażone na zachorowanie są osoby, które zaczęły korzystać z solarium w młodym wieku lub te, które opalają się w nim zbyt często. Niemniej jednak, nieszczęsne efekty użytkowania solarium pozostają wciąż nieznane dla jego zwolenników.

Aby ich uwrażliwić, fundacja Cancer Research UK, we współpracy z rządem szkockim, stworzyła ową kampanię, której zadaniem było ujawnić wpływ promieni ultrafioletowych na skórę klientów solarium.

Przypadkowe osoby poddane zostały skanowaniu ultrafioletem. Rezultat był rzeczowy i ewidentny: kobieta o na pozór gładkiej i świeżej cerze ma w rzeczywistości cerę nijaką, przesianą małymi, mniej lub bardziej ciemnymi plamkami.


Kampania uświadamia również o szkodach spowodowanych wewnątrz organizmu. „Mam nadzieję, że skanowanie skóry R UV Ugly? da ludziom zarys szkód, jakie właśnie wyrządzają swojej skórze i pokaże, że korzystanie z kabin ultrafioletowych może ich tylko postarzeć”, komentuje Jacqui Carruthers, mieszkanka Bishopton.


U tej 33-letniej kobiety zdiagnozowano w 2009 roku czerniaka, zaraz po tym, jak poszła do lekarza na konsultacje w sprawie pieprzyka, który niepokojąco zmienił swój kolor i urósł.

Wcześniej Jacqui była gorliwą zwolenniczką solarium. „Kiedy byłam opalona, lepiej czułam się z samą sobą. Teraz wiem, że solarium nie jest zdrowe i zdając sobie sprawę, co ludzie wyrządzają swojej skórze, nie mogę już patrzeć na klientów wchodzących do salonów z lampami UV”, tłumaczy.

„Teraz, gdy przychodzą zimne i ciemne noce, chcemy być pewni, że ludzie pojmują, iż solarium nie jest odpowiedzią na nie. Korzystanie z solarium może spowodować, że skóra stanie się ociężała, zmęczona i pomarszczona”, dodaje Vicky Crichton z Cancer Research UK.

Regulacje prawne we Francji

Dziś, „wiemy, że solarium jest niebezpieczne, mimo wszystko widzimy wiele młodych osób w Szkocji, narażających się, wraz z zyskaniem sztucznej opalenizny, na wysokie ryzyko wystąpienia raka skóry. Unikanie kabin z promieniowaniem UV może uratować życie, dlatego też kampania uświadamiająca o zagrożeniach związanych z korzystaniem z solarium, a w konsekwencji wzrostem ryzyka rozwoju raka skóry, jest tak ważna”, komentuje Michael Matheson, minister zdrowia w Szkocji.

We Francji, wywołano podobny alarm, aby ogłosić negatywne skutki korzystania z solarium. W maju, minister zdrowia Marisol Touraine, zapowiedziała zaostrzenie przepisów dotyczących solariów, by lepiej kontrolować ich użytkowanie i poprawić świadomość społeczną.

Komentarze do: Kampania przeciw korzystaniu z solarium

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz