Szukaj

Implanty piersiowe PIP: usunięcie będzie refundowane

Podziel się
Komentarze0

W następstwie ośmiu przypadków raka stwierdzonego u kobiet mających implanty piersiowe PIP, w dniu 14 grudnia 2011 we Francji zebrała się pierwsza komisja obserwacyjna. Nawet jeśli związek z protezami nie został potwierdzony, to jednakże podjęto środki ostrożności wobec kobiet, które mają wszczepione te implanty, a także zaplanowano odpowiednie działania chirurgiczne, jeżeli zaistnieje taka konieczność.Pierwsza komisja obserwacyjna na rzecz kobiet z implantami piersiowymi PIP, w czasie swojego spotkania pod przewodnictwem dyrektora generalnego zdrowia (DGS) zapoznała się z ośmioma przypadkami raka piersi, które zasgnalizowała francuska agencja AFSSAPS.

Na tę chwilę, nie ustalono jeszcze bezwzględnej odpowiedzialności protez PIP za te wszystkie przypadki nowotworów. Jedna kobieta zachorowała na wielokomórkowego chłoniaka anaplastycznego, inna na chłoniaka migdałków, inna jeszcze na ostrą białaczkę mieloblastyczną. A w końcu, doniesiono o pięciu przypadkach gruczolakoraka piersi, jak przestawia agencja APSSAPS.


Dane z nadzoru będą aktualizowane co dwa miesiące i oddawane agencji AFSSAPS do dyspozycji, precyzuje dyrekcja generalna zdrowia. Sama agencja AFSSAPS wskazała kobietom, mającym implanty PIP, konieczność skonsultowania się z chirurgiem albo z lekarzem leczącym. Kobiety te powinny regularnie być poddawane badaniu klinicznemu oraz właściwym badaniom radiologicznym.

Usunięcie protez piersiowych PIP

Zresztą, jak przypomina jeszcze agencja APSSAPS, wszelkie pęknięcie, podejrzenie pęknięcia albo wyciekania z implantu PIP, powinno prowadzić do jego jak najszybszego usunięcia, tak samo jak i drugiej protezy, nawet jeśli ta wydaje się w porządku.

Jeśli chodzi o prewencyjne usunięcie protezy, należy tę kwestię przedyskutować z lekarzem.

W przebiegu pierwszego spotkania komisji obserwacyjnej, DGS potwierdza, że wszystkie kobiety mające implanty PIP będą mogły skorzystać z refundowanej operacji usunięcia protez. Dodatkowo, wszystkie kobiety, których piersi zostały usunięte w drodze chirurgicznego leczenia nowotworu piersi, będą mogły skorzystać z refundowanej operacji wszczepienia nowych protez.

Komentarze do: Implanty piersiowe PIP: usunięcie będzie refundowane

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz