Szukaj

Geny są odpowiedzialne za niską masę urodzeniową, wzrost oraz późniejsze ryzyko cukrzycy

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy ze Szpitala Dziecięcego w Filadelfii wzięli udział w prowadzonym na szeroką skalę badaniu. Międzynarodowy zespół naukowców zajmujących się genetyką odkrył cztery nowe obszary genów, które przyczyniają się do niskiej masy urodzeniowej. Trzy z tych obszarów mają wpływ na metabolizm dorosłego człowieka i wydają się również wpływać na długoterminowe efekty tj. wzrost, ryzyko cukrzycy typu 2 i ciśnienie krwi.Doktor Struan F.A. Grant, jeden ze współautorów badania oraz dyrektor Centrum Zastosowania Genomiki przy Szpitalu Dziecięcym w Filadelfii twierdzi, że prowadzone na szeroką skalę badanie dostarcza dowód, że geny mają silny wpływ na rozwój płodu.

Skumulowany efekt genów jest zadziwiająco mocny - jest on porównywalny do efektów palenia w czasie ciąży, które uznaje się za odpowiedzialne za obniżenie wagi płodu. Wiadomo już także, że niska masa urodzeniowa zwiększa ryzyko problemów zdrowotnych w dorosłym życiu.

Opublikowany w Nature Genetics artykuł był drugim ważnym badaniem nad masą urodzeniową, prowadzonym przez Konsorcjum Genetyki Wczesnego Wzrostu (EGG). W projekcie udział wzięły zespoły naukowców z wielu krajów, w tym Wielkiej Brytanii, Finlandii, Holandii i Stanów Zjednoczonych.

Wcześniej tego roku, dr Grant był liderem największego w historii badania prowadzonego przez EEG, sprawdzającego wpływ genomu na powszechną otyłość dziecięcą. Przyczyniło się ono do odkrycia dwóch nowych wariantów genów, które zwiększają ryzyko wystąpienia tej przypadłości.


Głównym naukowcem obecnego badania była doktor Rachel M. Freathy, adiunkt sir Henriego Wellcoma z Uniwersyteckiej Szkoły Medycznej Exeter w Wielkiej Brytanii.


Metaanalizą i kontynuującym ją badaniem objęto blisko 70 000 osób pochodzenia europejskiego, arabskiego, azjatyckiego i afroamerykańskiego, wyłączonych z około 50 odrębnych badań nad ciążą i płodem.

Oprócz tego, że potwierdziło się, iż niska masa urodzeniowa jest związane z trzema wcześniej odkrytymi obszarami genów, to konsorcjum odkryło też cztery całkiem nowe: geny HMGA2, LCORL, ADRB1 i miejsce na chromosomie 5.

Dwa z wcześniej odkrytych obszarów genowych są związane z ryzykiem wystąpienia cukrzycy typu 2, natomiast dwa z nowo odkrytych obszarów przyczyniają się do pojawienia się ryzyka niskiego wzrostu w dorosłym życiu.

Trzeci obszar, ADRB1, jest związany z ciśnieniem krwi (jest to pierwszy raz kiedy naukowcy odkryli wspólny genetyczny związek masy urodzeniowej z ciśnieniem krwi).

Według dr Granta, biologiczne mechanizmy, dzięki którym zidentyfikowane genetyczne obszary wpływają na wczesny wzrost i metabolizm w dorosłym życiu, pozostają nadal do odkrycia. Obszary te wykazują intrygujące miejsca, na których należy skupić dalsze badania.

Dr Freathy podsumowuje wyniki badania twierdząc, że te odkrycia dają nam ważne wskazówki dotyczące mechanizmów odpowiedzialnych za kontrolę wzrostu płodu w łonie kobiety i mogą doprowadzić do lepszego zrozumienia, jak radzić sobie z problemami wzrostu podczas ciąży.

Dr Grant dodaje, że to badanie pokazuje, że geny działające we wczesnym rozwoju mają znaczący wpływ na zdrowie zarówno w dzieciństwie, jak i w późniejszym wieku. Choć naukowcy nadal starają się dowiedzieć więcej o biologii, istotną konsekwencją jest to, że prenatalne interwencje w celu poprawy wagi urodzeniowej mogą mieć korzyści dla zdrowia przez całe życie.

Komentarze do: Geny są odpowiedzialne za niską masę urodzeniową, wzrost oraz późniejsze ryzyko cukrzycy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz