Szukaj

Żywność GMO, czyli żywność modyfikowana genetycznie

Podziel się
Komentarze0

Życie to naturalny proces, który zaczyna się narodzinami, a kończy śmiercią. Ma jednak pewne bariery, m. in. nie dopuszcza do krzyżowania gatunków czy udoskonalania roślin. Technika genetyczna łamie te zasady i umożliwia ulepszenie właściwości roślin, produktów, a nawet ingeruje w życie.

Żywność GMO, czyli żywność modyfikowana genetycznie

Czym jest technika genetyczna?

Technika genetyczna umożliwia zmianę organizmów, na takie, które nie były nawet przewidziane przez naturę. Chodzi tu dokładnie o krzyżowanie różnych gatunków zwierząt, modyfikację roślin i produktów spożywczych. Najczęstszym zastosowanie genetyki jest właśnie ingerencja w produkty spożywcze oraz w farmaceutyki. Odnośnie produktów spożywczych opinia jest bardzo różnorodna. Jedni uważają to za dobry sposób na wzbogacenie produktów, inni nie są zadowoleni perspektywą, że za jakiś czas każdy kupowany produkt, może być w pewien sposób udoskonalony za pomocą techniki genetycznej. Inaczej jest z lekarstwami, które akceptowane są przez większą część potencjalnych konsumentów.

Produkty modyfikowane genetycznie

Produkty GMO, czyli modyfikowane genetycznie są bardzo „popularne” i łatwo dostępne w krajach wysoko rozwiniętych. W dużej ich części stosowana jest zaawansowana technika genetyczna, która ma na celu podwyższenie i wzbogacenie jakości danego produktu. Oczywiście znajdują się w tym również cele gospodarcze jak zaspokojenie potrzeby konsumenta. W zaspokojeniu potrzeby klienta, celem jest również wzbogacenie produktu w takie witaminy, które umożliwią lepszą ochronę serca czy zmienią nieodpowiednich skład kwasów tłuszczowych.

Technologia genetyczna może okazać się również korzystna dla krajów rozwijających się. Największym problemem tego rodzaju krajów jest słabe zaopatrzenie w niezbędne do życia środki, czyli głównie żywność. Przy pomocy techniki genetycznej, można z ryżu w którym znajduje się witamina A, stworzyć ryż doskonały, który wytwarzać będzie nawet do 20 razy więcej substancji takich jak beta-karoten, które przyczynia się do powstania witaminy A. Dzięki temu, takie kraje będą mogły zaspokoić potrzeby większości konsumentów. Niestety, takie operacje są bardzo kosztowne, dlatego pozostaje pytanie, jak sfinansować takiego rodzaju badania. Prawdopodobnie, gdyby nie przyczyny materialne, które ograniczają rozwój tego typu produktów, już teraz sytuacja w tego typu krajach wyglądała by znacznie inaczej. Dodatkowo, spora część produktów, które zmodyfikowane są genetycznie, trafiają raczej na surowce przemysłowe niż do konsumentów.

Genetyka pomoże w leczeniu niebezpiecznych chorób

Nie dość, że genetyka wpływać może na jakość produktów i dzięki temu powodować, że zmniejsza się ryzyko na przykład choroby serca, to może okazać się jeszcze pomocna w leczeniu chorób genetycznych. Na świecie jest mnóstwo różnych schorzeń, których przyczyną są właśnie nieprawidłowości genetyczne w organizmie człowieka. Dobrze rozwinięta technika genetyczna, mogłaby umożliwić dodanie brakującego genu lub „naprawę” tego uszkodzonego. Taka sztuka udała się tylko raz w przypadku choroby autoimmunologicznej. Reszta prób okazała się olbrzymią klęską, jednak jeśli udało by się uzyskać oczekiwane rezultaty, mogło by to uratować wiele osób, które na dzień dzisiejszy są nieuleczalne.

Komentarze do: Żywność GMO, czyli żywność modyfikowana genetycznie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz