Szukaj

Domowe sposoby na chrapanie

Podziel się
Komentarze0

Chrapanie to powszechny i bardzo uciążliwy problem, znany z pewnością większości z nas. Wiele osób cierpi każdej nocy, nie mogąc zmrużyć oka z powodu głośnych dźwięków, którymi objawia się ta przypadłość. Chrapanie może mieć niekorzystny wpływ również na zdrowie samych chrapiących. Dlatego warto dowiedzieć się jakie są tego przyczyny i rozpocząć walkę, aby pozbyć się tej dolegliwości.

Domowe sposoby na chrapanie

Kto chrapie?

Szacuje się, że każdej nocy chrapie co czwarta osoba, a więcej niż połowa chrapie okazjonalnie. Zdecydowanie częściej ten problem dotyczy mężczyzn, zapewne dlatego, iż ich tryb życia jest mniej higieniczny od trybu życia kobiet.

Kobiety bardzo rzadko chrapią przed menopauzą, ale za to z powodu dźwięków wydawanych przez swojego partnera, każdej nocy tracą około 1 lub 1,5 godziny snu. Natężenie dźwięku chrapania może sięgać nawet 60-70 decybeli, co jest porównywalne z natężeniem dźwięku młota pneumatycznego.

Dlaczego chrapiemy?

Chrapanie wiąże się z ewolucją Homo sapiens, a dokładniej z  jego wyprostowaną postawą. W porównaniu do czworonożnych zwierząt, których drogi oddechowe biegną w linii prostej od nosa do płuc, człowiek posiada bardziej skompilowany układ oddechowy, który sprzyja chrapaniu.

Aparat oddechowy człowieka jest mocno zagięty za nosem w okolicy gardła. Dlatego też, jeżeli pojawi się przeszkoda, wdychane powietrze będzie powstrzymywane, a jego ruch przez drogę oddechową, będzie zachodził pod zwiększonym ciśnieniem. Z tym związane jest wysychanie błony śluzowej nosa oraz gardła, a także zmniejszenie napięcia mięśni gardła i podstawy języka.

Skutkiem takiego stanu rzeczy jest opadanie języka ku tyłowi, co doprowadza do zwężenia dróg oddechowych. W ten właśnie sposób powstają dźwięki chrapania, które tworzą się poprzez wibracje podniebienia miękkiego, które styka się ze ścianą tylną gardła lub z nasadą języka.


Zatem chrapanie to zjawisko akustyczne, które świadczy o częściowej niedrożności dróg  oddechowych pomiędzy krtanią i nosem. Co ciekawe chrapią nie tylko ludzie.  Zjawisko to można zaobserwować również u takich zwierząt, jak np. małpy, psy, koty i wielbłądy. 

Negatywne skutki chrapania

Chrapanie może być poważnym problemem medycznym, gdyż często wiąże się z zaburzeniami oddychania. Do takich zaburzeń należy m.in.: zespół bezdechów śródsennych, którego konsekwencjami mogą być:

  • trudności w oddychaniu podczas snu
  • niedotlenienie organizmu
  • przerwy w śnie
  • choroby układu krążenia, np. nadciśnienie tętnicze czy choroba niedokrwienna serca
  • zaburzenia potencji
  • zmęczenie i niewyspanie
Jak walczyć z chrapaniem?


Istnieje kilka sposobów, dzięki którym możemy samodzielnie poradzić sobie z nieprzyjemną dolegliwością, jaką jest chrapanie. Oto kilka z nich:

1. Bądź aktywny - chrapanie występuje najczęściej u osób, które prowadzą niezdrowy tryb życia  i mają nadwagę. Warto więc ćwiczyć i zgubić kilka kilogramów. Pomocna również będzie zdrowa i zbilansowana dieta.

2. Zrezygnuj z picia alkoholu i palenia papierosów.

3. Nie śpij na wznak - zamiast tego ułóż się do snu na boku. Aby utrzymać się w takiej pozycji możesz posłużyć się poduszką lub zrolowaną kołdrą.

4. Śpij z głową położoną wyżej, niż zwykle - możesz skorzystać z dodatkowej poduszki lub podłożyć coś pod nogi łóżka u jego wezgłowia.

5. Zrezygnuj z jaśków - zaginają one oś szyi, co skutkuje chrapaniem.

Inne metody leczenia

Na rynku dostępne są również różnego rodzaju środki, które nie leczą, ale zmniejszają problem, jakim jest chrapanie. Należą do nich: plastry, zaciski lub aerozole. Jeżeli środki te się nie sprawdzają, może się okazać, że przyczyna chrapania tkwi w anatomii.

W takim przypadku konieczna będzie interwencja chirurgiczna. Najczęściej polega ona na poszerzeniu kanału, którym przepływa powietrze, co ma na celu przywrócenie właściwej drożności górnych dróg oddechowych. Inną metodą jest wykonanie małych nacięć w podniebieniu i jego „tunelizacja”, mająca na celu uniesienie go ku górze. Zabiegi te nie są skomplikowane i warto im się poddać, żeby skutecznie zwalczyć uciążliwy problem.

Chrapanie, choć błahe i powszechne, może stanowić poważny medyczny problem. Warto więc poczynić starania, zwalczając je. Dzięki temu uzyskamy lepszy komfort życia, będziemy bardziej zrelaksowani i wypoczęci, a nasi bliscy będą nam wdzięczni za możliwość spokojnego snu.

Komentarze do: Domowe sposoby na chrapanie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz