Szukaj

Dobry wzrok ważny za kierownicą

Podziel się
Komentarze0

Przed egzaminem na prawo jazdy każdy przyszły kierowca musi spotkać się z lekarzem orzecznikiem w celu sprawdzenia m.in. jakości widzenia. Większość osób traktuje wydawany wtedy dokument jako gwarancję na wiecznie sprawne oczy. Niewielu kierowców pamięta, że stan wzroku trzeba regularnie kontrolować.


Dobry wzrok jest jednym z czynników wpływających na skuteczność jazdy samochodem. Wszelkie jego wady  mogą być przyczyną wypadków drogowych. Warto  więc regularnie badać oczy i dbać o ich odpowiednią higienę.

- Po 40 roku życia oczy powinno badać się przynajmniej raz na dwa, trzy lata. Zaleca się również, żeby było to działanie kompleksowe. Pacjent nie powinien ograniczać się do sprawdzenia ostrości wzroku, lecz wykonać m.in. badanie dna oka i pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego - mówi dr Piotr Krzywicki z kliniki okulistycznej Lexummedica. - Pamiętać o tym powinni szczególnie Ci, którzy „za kółkiem” spędzają najwięcej czasu, czyli m.in. kierowcy tirów, taksówkarze i przedstawiciele handlowi  oraz osoby przewlekle chore na cukrzycę, z niewydolnością naczyń wieńcowych czy mózgowych i przyjmujące niektóre leki mogące wpływać na funkcje psychomotoryczne - dodaje.

Problematyczna wada wzroku


Za kluczowe cechy dobrego kierowcy uważa się najczęściej refleks, koncentrację oraz wyobraźnię. Nie da się jednak ukryć, że brak pełnej ostrości widzenia uniemożliwia dokonanie odpowiedniej oceny sytuacji na drodze.

Najprostszym sposobem radzenia sobie z wadami wzroku są okulary oraz soczewki kontaktowe. Lekarz dokonujący badania określa siłę korekcyjną szkieł i przepisuje je pacjentowi. Innym wyjściem może być laserowa korekcja wady wzroku. Polega ona na zastosowaniu specjalnego lasera excimerowego do zmiany krzywizny przedniej powierzchni oka, czyli rogówki.


- Większość pacjentów widzi bardzo dobrze bezpośrednio po zabiegu laserowym - mówi dr Piotr Krzywicki - W krótkim okresie po zabiegu mogą zdarzać się niewielkie wahania ostrości wzroku, zmiany kontrastu czy rozmywanie się świateł, zwłaszcza w warunkach zmierzchowych. Jest to jednak tylko przejściowe utrudnienie w prowadzeniu pojazdów, a zjawiska te dotyczą zwykle osób z bardzo dużymi wadami wzroku - wyjaśnia.
Zabieg laserowej korekcji wady wzroku trwa maksymalnie do kilkunastu minut, a rekonwalescencja jest bardzo krótka. Osoby, których zawód opiera się na jeździe samochodem mogą w ciągu 2-3 dni powrócić do pracy. 

Przeszkody dla oczu po 40-stce

Z wiekiem wzrok się pogarsza. Niektórym ciężko jest jednak pogodzić się z takim stanem rzeczy. Nadto ufają oni w swój młodzieńczy dar perfekcyjnego widzenia. Często dopiero pomyłka za kierownicą jest w stanie uświadomić skalę problemu. 

Najlepszym sposobem na zachowanie dobrej kondycji wzroku są regularne badania. Za ich pomocą można określić czy stan oczu pozwala na bezpieczne prowadzenie pojazdów. Do stałych pozycji w kalendarzu należy wpisać przede wszystkim badanie dna oka. Polega ono na bezinwazyjnym sprawdzeniu naczyń krwionośnych znajdujących się na spodzie gałki ocznej. Dzięki niemu można we wczesnym stadium wykryć zaćmę, AMD, a nawet dolegliwości nie związane ze wzrokiem, takie jak np. miażdżyca, cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze.

- Kierowca zmagający się z zaćmą będzie musiał radzić sobie nie tylko ze spadkiem jakości widzenia i charakterystycznym efektem zamglenia, ale również z zaburzeniem wzroku przy silnym świetle - przestrzega dr Piotr Krzywicki z kliniki okulistycznej Lexummedica. - Jest to szczególnie niebezpieczne w nocy, gdy pojazdy nadjeżdżające z naprzeciwka mają włączone reflektory - dodaje.

Zmęczone oczy

Osoby spędzające dużo czasu za kierownicą mogą narzekać na jeszcze jedną przypadłość. Długie podróże często wpływają na zmęczenie wzroku, które objawia się m.in. poprzez łzawienie, zaczerwienie oczu lub uczucie piasku pod powiekami. Wpływ na to mogą mieć takie czynniki jak jaskrawe światła reflektorów samochodowych, niedostateczna ilość snu oraz klimatyzacja, która wysusza powietrze wewnątrz samochodu.

Sposobów na walkę ze zmęczonym wzrokiem jest wiele. Do jednych z najprostszych należy częste mruganie powiekami. Dzięki temu oczy zostają oczyszczone i lepiej nawilżone. Warto zatrzymać się co jakiś czas na chwilę i wykonać kilka ruchów gałką oczną, poruszając nią w różne strony. Na rynku dostępne są również tzw. „sztuczne łzy”. Pozwalają one utrzymać odpowiednią wilgotność narządu wzroku i zapewniają komfort podczas jazdy.

Komentarze do: Dobry wzrok ważny za kierownicą

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz