Szukaj

Dlaczego poziom rozwodów wpływa na czas pracy kobiet?

Podziel się
Komentarze0

Fakt, któremu czasami ciężko zaprzeczyć: Amerykanie średnio pracują więcej niż Europejczycy. A niektóre badania pokazują, że czas, jaki Amerykanie spędzają w pracy, jest o 30% dłuższy. Ale właściwie dlaczego tak się dzieje? Czy obywatele Stanów Zjednoczonych naprawdę muszą aż tyle pracować?Według trójki badaczy, którzy przedstawili swoje badania w artykule zatytułowanym Marriage Stability, Taxation and Aggregate Labor Supply in the US vs. Europe, tego typu odmienności biorą się z różnic w podatkach.

To znaczy, że tam, gdzie podatki są mniejsze, ludzie mają większą motywację, żeby więcej pracować i więcej zarabiać. Jest to jakaś część prawdy, która jednak nie wyjaśnia wszystkiego.

Pochylając się konkretnie nad liczbami godzin spędzanych w pracy w Stanach Zjednoczonych oraz w Europie, w zależności od obowiązujących podatków, badacze zauważyli, że to kryterium nie miało praktycznie żadnego wpływu na godziny pracy kobiet.

Jeżeli więc istnieją wielkie różnice w liczbie godzin przepracowanych przez kobiety w Stanach Zjednoczonych i w Europie, to sam system fiskalny nie wystarczy, żeby wyjaśnić to zjawisko.


Natomiast, badacze zidentyfikowali bardzo silną korelację między liczbą godzin, jakie kobiety spędzają w pracy, a .... poziomem rozwodów!

Im większy jest bowiem poziom rozwodów, tym więcej kobiet w danym kraju pracuje dłużej. Dlaczego?

Autorzy badania uważają, że może być to związane z tym, że kobiety w ogromnej większości zarabiają o wiele mniej niż ich mężowie, a małżeństwo zapewnia swojego rodzaju bezpieczeństwo socjalne. Jeżeli więc poziom rozwodów jest duży, kobiety muszą pracować coraz więcej, aby zyskać większe doświadczenie, a przy tym lepiej zarabiać, na wypadek wystąpienia separacji.

Ponieważ w Europie mniejszy odsetek kobiet przewiduje możliwość rozwodu, stąd też mniej z nich czuje potrzebę zarabiania więcej, w odróżnieniu do Amerykanek.

Autorzy badania przywołują przykład prawa do rozwodu „non fault”, czyli bez orzekania o winie. W stanach amerykańskich, gdzie prawo to zostało przyjęte w latach siedemdziesiątych XX wieku, w tamtym okresie zaobserwowano szczyt, jeżeli chodzi o odsetek kobiet pracujących przez wiele godzin.

Reasumując: im więcej rozwodów w kraju, tym większa ilość czasu spędzanego przez kobiety w pracy.

Komentarze do: Dlaczego poziom rozwodów wpływa na czas pracy kobiet?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz