Szukaj

Dieta wysokotłuszczowa prowadzi do raka trzustki!

Podziel się
Komentarze0

Badanie przeprowadzone na gryzoniach wykazały, że dieta bogata w kalorie i w tłuszcze może prowadzić do rozwoju nowotworu trzustki. Za pracami stoją naukowcy z David Geffen School of Medicine przy University of California w Los Angeles.Aby dojść do takich wniosków, badacze najpierw celowo myszy utuczyli, stosując dietę wysokokaloryczną i wysokotłuszczową.

Przede wszystkim okazało się, że u myszy tych pojawił się szeroki wachlarz dolegliwości zdrowotnych, włączając w to zapalenie tkanki trzustki, wysokie poziomy insuliny, anomalie metaboliczne oraz neoplazje międzynabłonkowe trzustki. Uszkodzenia te są znane jako prekursor raka trzustki.

Dr Guido Eibl, autor badania, mówi w oświadczeniu: - Rozwój tych uszkodzeń u myszy jest bardzo podobny do tego, co obserwujemy u ludzi. Uszkodzenia te rozwijają się w nowotwór, choć jest to długi proces. Dlatego jest dużo czasu na wdrożenie antynowotworowych strategii prewencyjnych, takich jak dieta niskotłuszczowa i dieta niskokaloryczna na przykład.


Badanie ukazało się w Journal Cancer Prevention Research.

Naukowcy amerykańscy podzielili myszy na dwie grupy. Jedna była karmiona normalnie, druga wspomnianą niezdrową dietą. Eksperyment trwał 14 tygodni.

Gryzonie karmione dietą standardową przytyły niewiele ponad 7 gramów w tym okresie, natomiast myszy na diecie wysokotłuszczowej i wysokokalorycznej przytyły blisko 16 gramów.

Dr Eibl kontynuuje: - Nasze badanie pokazuje, że dieta bogata w tłuszcze i w kalorie prowadzi do otyłości i do zaburzeń metabolizmu u gryzoni, które to zaburzenia i otyłość są podobne do ludzkich. Poza tym dieta taka przyśpiesza pojawienie się wczesnych neoplazji trzustkowych.

Rak trzustki to bardzo zabójczy nowotwór. Zaledwie 6% chorych przeżywa pięć lat po diagnozie, według danych Pancreatic Cancer Action Network.

Komentarze do: Dieta wysokotłuszczowa prowadzi do raka trzustki!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz