Szukaj

Danio pręgowany: ludzki chromosom przyspieszający postępowanie raka skóry

Podziel się
Komentarze0

Według badaczy z Weill Cornell Medical College w Nowym Jorku, pewien gatunek ryby może posiadać odpowiednie geny, powodujące przyspieszenie postępowania raka skóry. Zostało to zaobserwowane, gdy do organizmu rybki z gatunku danio pręgowany, naukowcy wszczepili skopiowany gen, o którym mowa.Dzięki temu, iż bohater eksperymentu ma przezroczystą skórę, można było w łatwością obserwować zmiany zachodzące po wszczepieniu genu.

Okazuje się, że ludzka cząstęczka, SETDB1, znajduje się w ciele ryby. Ów gen powoduje przyspieszenie progresu rozwoju nowotworu, który następnie przemienia się w gen o nazwie BRAF.

To właśnie BRAF jest groźną mutacją powodującą chociażby czerniaka złośliwego.


Jedynym lekiem, który mógłby w jakiś sposób przeciwdziałać rozwojowi mutacji BRAF, jest Vemurafenib, który został zatwierdzony przez Food and Drug Administration w zeszłym roku, właśnie w celu leczenia chorych z przerzutami czerniaka.

Dokładniejsze zbadanie zawartości genetycznej u danio pręgowanego może przyczynić się do wynalezienia pierwszego skutecznego antidotum na raka skóry.

Całość rezultatów z badania została opublikowana 18 czerwca. Prace te zostały najpierw przedstawione na spotkaniu "Model Organisms to Human Biology: Cancer Genetics" Meeting, które odbywało się w dniach 17-20 czerwca 2012, w Omni Shoreham Hotel w Waszyngtonie, w Stanach Zjednoczonych.

Każdego roku w Stanach Zjednoczonych umiera około 8700 osób z powodu czerniaka złośliwego.


Komentarze do: Danio pręgowany: ludzki chromosom przyspieszający postępowanie raka skóry

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz