Szukaj

Czy soja powoduje raka?

Podziel się
Komentarze0

Soja jest pożywieniem spożywanym głównie przez wegan i wegetarian. Nie trzeba być jednak wegetarianinem, aby lubić soję. Jednak wiele osób zaprzestało spożywanie produktów z soi ze względu na negatywną opinię w prasie, którą w ciągu ostatnich lat otrzymała.

Produkcja żywności na bazie soi znacznie wzrosła w ciągu ostatniej dekady, jednak teraz większość ludzi spożywa coraz mniej tego produktu lub całkowicie eliminuje go z diety. Dlaczego? Soja nie jest dobra dla wielu osób. Większość artykułów sugeruje, że soja powoduje raka, a to jest to, czego większość ludzi w dzisiejszych czasach się obawia. Zwłaszcza kobiety, które boją się jeść produkty sojowe ze względu na powiązanie ich z rakiem piersi. Spójrzmy na fakty.

Po części jest to prawda. Soja zawiera związki takie jak izoflawony. Związki te, podobne są do chemicznego estrogenu. One również zachowują się jak estrogen w organizmie, z tym, że ich działanie jest znacznie słabsze. Podstawą badań jest to, że niektóre estrogeny mogą w większym stopniu przyczyniać się do zachorowania na raka piersi, przyjmując, że zachowują się tak jak estrogeny izoflawonowe. To nie jest jednak prawdą.

Tak się dzieje podczas komplikacji w organizmie. Izoflawony mogą mieć właściwości anty-estrogenów, co nie jest złe. Gdy estrogen przenika do receptora estrogenowego, wysyła sygnał do receptora, który może być interpretowany jako pozytywny bodziec do wzrostu nowotworu piersi. Izoflawony mogą zapobiec w naturalny sposób od wchłaniania estrogenów do receptorów estrogenowych. Właściwości izoflawonów są przeciwzapalne i antyoksydacyjne, co może zmniejszyć a nawet całkowicie zapobiec rakowi.

Co mówią na ten temat badania?

Większość dostępnych badani na ten temat są źle zaprojektowane lub niejednoznaczne. Badania przeprowadzone na gryzoniach, zwykle wykorzystują izolat białka sojowego, które do tej pory nie udowodniło, aby mogły być szkodliwe dla ludzi. Dodatkowo, badania często posiadają niezwykle duże ilości soi wstrzyknięte do gryzoni – te wysokie poziomy soi nie są naprawdę w stanie określić, ile soi mogą spożywać ludzie. Warto również zauważyć, że gryzonie przetwarzają soję inaczej niż ludzie, co w badaniach było zupełnie nieistotne.

Praktyka bezpiecznego sojowania

Podobnie jak większość innych upraw, najbardziej dostępna jest soja modyfikowana genetycznie. Tylko jak spożywać soję, która nie jest GMO? Jedzenie nie powinno być modyfikowane genetycznie. Zmodyfikowana żywność powoduje choroby. Sztuczne substancje chemiczne w żywności genetycznej nie są dobre dla organizmu ludzkiego – jest to po prostu logiczne. Należy pamiętać, aby zjadać naturalną soję. To jest ogólna zasada dla wszystkich produktów spożywczych, a dla soi szczególnie. Wiele firm stara się „edytować” smak soi, tak by smakowała bardziej niż mięso, jednak dla człowieka jest to tylko większa ilość chemii, barwników i środków konserwujących.

Komentarze do: Czy soja powoduje raka?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz