Szukaj

Ćwiczenia fizyczne modyfikują aktywność genów

Podziel się
Komentarze0

Komórki tkanki tłuszczowej zawierają geny, których ekspresja sprzyja wielu chorobom, takim jak otyłość i cukrzyca. Jednak geny te nie zawsze są aktywne, a na ich ekspresję może wpływać higiena życia (dieta, aktywność fizyczna). Zjawisko to nazywa się epigenetyką. Fenomen ten wyjaśnia, na przykład, dlaczego z tym samym dziedzictwem genetycznym prawdziwe bliźnięta są jednak od siebie różne.Szwedzcy badacze postanowili dowiedzieć się, czy można zmienić ekspresję genów w komórkach tkanki tłuszczowej poprzez regularne uprawnianie sportu. Prace opublikowali w PLOS Genetics.

Dlaczego komórki tkanki tłuszczowej? Ponieważ odgrywają one znaczącą rolę w metabolizmie naszego organizmu. Tkanka tłuszczowa była wcześniej uważana za zwykły pasywny rezerwuar energii, ale od pewnego czasu postrzega ją się jako prawdziwy organ endokrynny, wydzielający hormony tak samo jak trzustka czy tarczyca. Jednym z nich jest na przykład leptyna, odkryta w 1995.

Szwedzcy naukowcy do swojego badania zaprosili 30 nieaktywnych mężczyzn, w okolicach 40 roku życia. Połowa z nich miała krewnych z cukrzycą, a naukowcy chcieli dowiedzieć się, czy sport może także modyfikować także ekspresję genów odpowiedzialnych za tę chorobę.


Przeprowadzili biopsję tkanki tłuszczowej na brzuchach uczestników na początku badania i na końcu. Ekspresję genów zmierzono, badając metylacje DNA (synonim zablokowania aktywności).

Prof. Charlotte Ling z Uniwersytetu Lund w Malmo, główna autorka tego badania, wyjaśnia: - Po raz pierwszy pokazujemy, że ćwiczenia fizyczne mogą zmodyfikować metylacje ponad 7 000 genów zawartych w komórkach tkanki tłuszczowej u mężczyzny w średnim wieku.

Uczestnicy ćwiczyli dwa razy w tygodniu przez 6 miesięcy.

Zaobserwowano także inne zmiany:

- redukcja stosunku obwodu talii do obwodu bioder;

- poprawa kondycji fizycznej;

- zmniejszenie nadciśnienia tętniczego;

- zmniejszenie częstości bicia serca.

Prof. Philippe Amouyel z francuskiego instytutu INSERM przyznaje, że wyniki są dobre, ale jest jeszcze za wcześnie na wyciąganie rozstrzygających konkluzji na temat zaobserwowanych modyfikacji i ich wpływu na otyłość i cukrzycę.

Komentarze do: Ćwiczenia fizyczne modyfikują aktywność genów

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz