Szukaj

Codzienna dawka multiwitaminy obniża ryzyko raka!

Podziel się
Komentarze0

W przeszłości badania naukowe raczej negowały jakiekolwiek zdrowotne korzyści zażywania multiwitaminy i suplementów minerałów. Pierwsza w swoim rodzaju analiza, badająca szczegółowo tę kwestię, została zaprezentowana na konferencji naukowej Annual AACR International Conference on Frontiers in Cancer Prevention Research, a następnie opublikowana w Journal of the American Medical Association.Naukowcy z Brigham and Women’s Hospital wyjaśniają, że dzienna dawka podstawowej multiwitaminy znacząco zredukowała ryzyko całkowitej zachorowalności na raka w populacji mężczyzn obserwowanych przez ponad dekadę.

Badanie Physicians Health Study II objęło ponad 14 000 lekarzy amerykańskich, którzy na początku projektu mieli ponad 50 lat. Wszyscy zażywali albo placebo, albo multiwitaminę każdego dnia.

W okresie badania 2 669 osób zdiagnozowano z jakąś postacią raka.

Analizy wykazały jednak, że mężczyźni zażywający multiwitaminę byli mniej zagrożeni zachorowaniem na wszelkiego rodzaju nowotwory.


Autorzy badania piszą: - Multiwitaminowe suplementy to najpowszechniejsze suplementy diety, regularnie zażywane przez co najmniej 1/3 amerykańskiej populacji dorosłych. Tradycyjną rolą multiwitaminy jest zapobieganie niedoborom pokarmowym. Kombinacja podstawowych witamin i minerałów zawarta w tych suplementach może odzwierciedlać zdrowsze wzorce dietetyczne, takie jak spożycie warzyw i owoców.

Jednym słowem, mimo że głównym powodem, dla którego zazwyczaj zażywamy suplementy multiwitaminowe, jest zwalczenie albo zapobieżenie niedoborom pokarmowym, najnowsze amerykańskie badanie pokazuje, że multiwitamina może być silą bronią w prewencji raka u mężczyzn w wieku starszym i średnim.

Badacze z Brigham and Women’s Hospital przyjrzeli się, jak na ryzyko raka wpływa zażywanie multiwitaminy w minimalnych zalecanych dziennych dawkach syntezowanych witamin i minerałów.

Komentarze do: Codzienna dawka multiwitaminy obniża ryzyko raka!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz