Szukaj

Coraz więcej osób decydują się na laserową korekcję wady wzroku

Podziel się
Komentarze0

Pacjenci, którzy wybierają ten rodzaj zabiegu, jako powód najczęściej wymieniają komfort wynikający z pozbycia się niewygodnych okularów lub soczewek, wykonywany zawód lub aktywność sportową. Z badania przeprowadzonego wśród pacjentów kliniki okulistycznej Lexummedica wynika, że prawie 40 proc. pacjentów, którzy poddali się zabiegowi laserowemu, podjęło taką decyzję, bo okulary lub soczewki kontaktowe są dla nich niewygodne.

Co dziesiąty pacjent decyzję o laserowej korekcji wiąże z charakterem wykonywanej przez siebie pracy. Dotyczy to zawodów, w których wymagana jest doskonała ostrość wzroku (np. policjant, strażak, murarz, kierowca zawodowy), a także osób, które wykonują prace na wysokościach.

Tyle samo ankietowanych deklaruje, że wybrało laserową korekcję, bo dzięki zabiegowi mogą bez przeszkód uprawiać wszystkie sporty. Jedną z dyscyplin, w której wada wzroku jest dużym utrudnieniem jest pływanie. Osoby, które mają problemy ze wzrokiem muszą wówczas korzystać ze specjalnych gogli pływackich wyposażonych w szkła korekcyjne. Podobna sytuacja dotyczy wszelkiego rodzaju sportów walki. Trening np. karate czy boksu ze względu na wysoką kontaktowość jest niemożliwy w okularach, a w soczewkach kontaktowych może być niebezpieczny.

Prawie co drugi ankietowany uważa, że wyeliminowanie konieczności noszenia okularów, to największa zaleta laserowej korekcji wzroku. ¼ pacjentów na pierwszym miejscu zwraca uwagę na krótki okres rekonwalescencji, który umożliwia łatwy powrót do codziennych obowiązków już pierwszego dnia po zabiegu. Krótki czas zabiegu (trwa zaledwie kilkanaście minut) oraz jego bezbolesność, to największe zalety laserowej korekcji wad wzroku zdaniem odpowiednio 12 i 13 proc. ankietowanych.


Pacjenci, którzy przeszli już zabieg laserowej korekcji wady wzroku potwierdzają, że życie bez okularów czy soczewek jest o wiele przyjemniejsze. Pozytywne opinie widać szybko się rozchodzą, bo aż 45 proc. ankietowanych na pytanie o to skąd dowiedzieli się o laserowej korekcji wymienia znajomych i rodzinę. 40 proc. twierdzi natomiast, że ma wiadomości z Internetu (ze stron www, forów lub reklamy). Z prasy, radia lub telewizji o zabiegu dowiaduje się mniej, niż co 10 osoba.

Wadą, którą pacjenci chcą korygować najczęściej jest krótkowzroczność. Z takim problemem na zabieg zgłasza się co druga osoba, a zdaniem okulistów będzie ich coraz więcej. Oko ludzkie ewolucyjnie przyzwyczajone jest do patrzenia na odległość.

W dzisiejszych czasach natomiast, patrzymy coraz bliżej. W wielu przypadkach jest to nieuniknione, bo związane z pracą lub nauką, a także z coraz większą aktywnością w Internecie czy oglądaniem filmów na komputerach. Takie, czasem nawet wielogodzinne, wpatrywanie się w ekran nie służy dobrze naszym oczom - komentuje dr Barbara Czarnota, kierownik kliniki Lexummedica w Poznaniu.

Okulistyka jest jedną z pierwszych dziedzin medycyny, w której laser został użyty do leczenia ludzi. Do zabiegów laserowej korekcji wad wzroku można zakwalifikować osoby po 20 roku życia. Dla wielu pacjentów jest to jedyna droga umożliwiająca im normalne funkcjonowanie.

Metoda ta powinna być zastosowana u osób, u których niemożliwa jest korekcja okularami, bo występuje np. różnowzroczność (różnica wad wzroku bądź różnica w wielkości wady w obu oczach). Laserowa korekcja wady wzroku to także rozwiązanie dla osób, u których z różnych powodów występuje nietolerancja soczewek kontaktowych.


Komentarze do: Coraz więcej osób decydują się na laserową korekcję wady wzroku

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz