Szukaj

Chorzy na raka prostaty umierają z innych powodów

Podziel się
Komentarze0

Mara Epstain z Harvard School of Public Health (HSPH) przeprowadziła badanie, z którego wynika, że mężczyźni chorzy na raka prostaty częściej niż na zdiagnozowaną u nich przypadłość umierają np. na serce. Skłania to do zrewidowania nawyków żywieniowych i stylu życia pacjentów, które odgrywają ważną rolę w przebiegu choroby.Wyniki  badań zostały opublikowane 25 lipca na internetowych stronach Journal of the National Cancer Institute.

Rak prostaty dotyka jednego na sześciu mężczyzn i jest najczęściej diagnozowaną formą nowotworu dla tej płci.

Zachorowalność na niego rośnie w Stanach, Szwecji i innych zachodnich krajach. Jednakże, paradoksalnie, prawdopodobieństwo zgonu z jego powodu maleje.

Naukowcy kładą to na karb stosowania powszechnego testu specyficznego antygenu gruczołu krokowego (ang. PSA), który sprawił, że wiele przypadków zachorowań zdiagnozowano wcześnie jako formy o obniżonym ryzyku.


Badacze przeanalizowali akta chorych na raka prostaty, znajdujące się w amerykańskim Surveillance, Epidemiology, and End Results Program – zawierającym opisy 490 000 przypadków z lat 1973 do 2008 – i z archiwum Swedish Cancer and Cause of Death – ponad 210 akt mężczyzn z lat 1961 do 2008.

Analiza pokazała, że rak prostaty występował w 52% wszystkich przypadków zgłoszonych zgonów w Szwecji i w 30% w Stanach Zjednoczonych. Jakkolwiek, tylko 35% Szwedów i 16% Amerykanów zmarło bezpośrednio z powodu tej przypadłości.

W obu społeczeństwach ryzyko śmierci z powodu nowotworu gruczołu krokowego zmalało, podczas gdy z powodów takich jak choroby serca lub inne rodzaje raka – utrzymuje się na stałym poziomie.

Najwięcej zgonów wystąpiło wśród starszych mężczyzn, zdiagnozowanych późno, i u mężczyzn zdiagnozowanych w pierwszy latach badania, zwłaszcza przed wprowadzeniem testu PSA.

- Nasze badania pokazują, że utrata wagi, wzrost aktywności fizycznej czy rzucenia palenia może mieć decydujący wpływ na przebieg choroby – podkreślił Hans-Olov Adami, jeden z autorów badania, profesor epidemiologii na HSPH.

Komentarze do: Chorzy na raka prostaty umierają z innych powodów

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz