Szukaj

Chłoniak rozlany z dużych komórek B – naukowcy znaleźli na niego sposób

Podziel się
Komentarze0

Pierwsza faza próby klinicznej pokazała, że chłoniak rozlany z dużych komórek B (DLBCL) oporny na terapię może być przeprogramowany, tak aby odpowiadał na leczenie azacytydyną. Eksperyment naukowców z Weill Cornell Medical College w Nowym Jorku opisano w Cancer Discovery.Pacjenci z tego typu nowotworami po początkowej chemioterapii są leczeni kombinacją różnych metod (chemioterapia w dużych dawkach, przeszczep komórek macierzystych).

Jednak u niektórych pojawiają się guzy, które nie odpowiadają nawet na tak intensywne leczenie. Wielu z tych pacjentów umiera w ciągu 2 lat.

Prof. Leandro Cercheitti, autor badania, mówi: - Chłoniaki w momencie powstawania “wyłączają” programy komórkowe, które "wyczuwają", że w komórkach jest coś nie tak. Dlatego tak ciężko jest zniszczyć takiego guza lekami chemioterapeutycznymi. My wykazaliśmy, że niskie dawki azacytydyny pobudzają te wyłączone mechanizmy, prowadząc tym samym do śmierci komórek nowotworowych po podaniu chemioterapii.


Prof. Cercheitti prowadził I fazę badań klinicznych z 12 pacjentami, u których niedawno stwierdzono chłoniaka DLBCL. Pośród nich, 11 pacjentów z powodu swojego wieku (powyżej 60 lat) było wysoko zagrożonych nawrotem chłoniaka po początkowym leczeniu.

Pacjentów tych leczono eksperymentalnie różnymi dawkami azacytydyny. U 11 z nich stwierdzono całkowitą odpowiedź na terapię, a u 10 całkowitą remisję choroby po 28 miesiącach po zakończeniu doświadczenia.

Prof. Cerchietti mówi: - Wykazujemy, że agresywne chłoniaki możemy obrócić w bardziej łagodne guzy.

Aktualnie zespół naukowy prof. Cerchietti prowadzi próbę kliniczną z pacjentami z chłoniakiem, u których choroba nie odpowiedziała na standardowe leczenie. Badanie to przebiega w wielu placówkach naukowych i obejmuje większą liczbę pacjentów, a ostatecznym celem jest rozszerzenie terapii na inne typy raka.

Komentarze do: Chłoniak rozlany z dużych komórek B – naukowcy znaleźli na niego sposób

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz