Szukaj

Biała mysz pozwala zrozumieć czerniaka złośliwego

Podziel się
Komentarze0

Badanie francuskich naukowców z INSERM, opublikowane w przeglądzie Cell Reports, przedstawia dwie proteiny komórek macierzystych melanocytów skóry, bez których mysie futro staje się białe. Naukowcy stwierdzają, iż odkrycie tych dwóch protein oznacza nowe poważne możliwości zatrzymania rozwoju czerniaka złośliwego, czyli nowotworu, który powstaje z melanocytów.Melanocyty to komórki, którymi posługuje się organizm, aby nadać zabarwienie skórze, sierści oraz włosom. Pigmentacja ta zapewnia ochronę przed słońcem. Niefunkcjonalność tych komórek może prowadzić do powstawania raka.

Czerniak złośliwy jest wysoce agresywnym rakiem skóry, bardzo ciężkim do leczenia.

Kilka lat temu naukowcy odkryli, że gen B-Raf jest zmutowany w ponad 50% przypadków czerniaka złośliwego. Na podstawie kolejnych badań naukowcy odkryli, iż gen ten nie jest jedynym elementem sterującym procesem nowotworowym.


Najnowsze badania pokazują, iż taką samą rolę może odgrywać proteina C-Raf.

Doktor Alain Eychene, główny autor badania, wyjaśnia: kiedy usunęliśmy obydwa geny z komórek macierzystych odpowiedzialnych za produkcję melanocytów u myszy, gryzonie na początku, po narodzinach, miały normalny kolor, a następnie stopniowo go traciły, aż w końcu stały się całkowicie białe.

Fakt, iż udało nam się odkryć, że proteiny B-Raf i C-Raf obydwie biorą udział w kontroli i odnawianiu pigmentu oznacza, że postawiliśmy kolejny krok do przodu w drodze ku zrozumieniu i leczeniu czerniaka złośliwego,
dodaje francuski naukowiec.

Jeżeli zablokujemy te proteiny u pacjentów leczonych na raka, być może uda się z czasem wyeliminować wszystkie nowotworowe komórki macierzyste, które są bardzo prawdopodobną przyczyną nawrotów raka, przypusza dr Eychene.

Komentarze do: Biała mysz pozwala zrozumieć czerniaka złośliwego

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz