Szukaj

Basen: niektóre pochodne chloru są potencjalnie niebezpieczne

Podziel się
Komentarze0

Jeśli spędzasz swoje letnie dni pływając w basenie z chlorowaną wodą, pewne badanie, opublikowane w ostatnim tygodniu w przeglądzie naukowym Environmental Science & Technology, stwierdza, że narażasz się potencjalnie na kontakt z niebezpieczynymi pochodnymi chloru, z kwasami halooctowymi (HAA).Badanie to przeanalizowało próbki moczu pobrane od 19 pływaków (dorosłych i dzieci), którzy kąpali się w basenach krytych i odkrytych, przez około 20 minut zaledwie. Badacze w ten sposób odkryli obecność kwasów halooctowych w próbkach moczu.

Jak uważa amerykańska agencja ochrony środowiska, kwasy halooctowe mogą wywoływać wrodzone anomalie oraz nowotwory. Możliwa jest redukcja ryzyka ekspozycji: trzeba uważać, żeby nie połykać wody z basenu.

Ponieważ naukowcy oceniają, że podnad 90% kontaktu z kwasami HAA wynika z połykania ich w wodzie, a nie z absorpcji tych kwasów przez skórę. Zaleca się również, aby kąpać się w dobrze utrzymanym basenie.


Chlor jest używany do dezynfekowania wody w basenach, wyjaśnia pani Mary Ostrowski, zajmująca się kwestią chloru w American Chemistry Council w Washington. I dorzuca również, że baseny dobrze utrzymane powinny przedstawiać stężenia chloru mniejsze niż stężenia w wodzie pitnej.

Możemy dostać w handlu paseczki papierowe pozwalające zmierzyć poziom chloru oraz pH (kwasowość) w basenach. Jeśli rezultaty nie mieszczą się w zadowalających widełkach, pani profesor Ostrowski zaleca poinformowanie o tym dyrektora basenu.

Badanie to jest pierwszym, które mierzy poziom kwasów HAA obecny u pływaków, ale zapisuje się również w rzędzie innych badań opublikowanych w przeglądzie Environmental Health Perspectives w ostatnim roku, które wykazywały, że pływanie w basenach krytych może zwiększać zagrożenie nowotworami.

Badanie również wykazało, że ryzyko to można zredukować poprzez zmniejszanie poziomu chloru.

Komentarze do: Basen: niektóre pochodne chloru są potencjalnie niebezpieczne

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz