Szukaj

Akcja ochrony personelu medycznego przed cytostatykami

Podziel się
Komentarze0

Dzisiaj rozpoczyna się ogólnopolska akcja edukacyjna dotycząca ochrony personelu medycznego narażonego na kontakt z cytostatykami. Jej organizatorem jest firma Hand-Prod. Akcja obejmie 59 placówek szpitalnych, przede wszystkim specjalistycznych, takich jak regionalne centra onkologii i hematologii. Substancje cytostatyczne stosuje się w chemioterapii jako leczenie podstawowe lub uzupełniające po zabiegach chirurgii onkologicznej. Praca z cytostatykami stanowi duże ryzyko dla personelu medycznego zajmującego się ich przygotowywaniem i dystrybucją oraz opieką nad chorymi poddawanymi chemioterapii.Uważa się, że nawet jednorazowy kontakt z tymi substancjami jest potencjalnie niebezpieczny i może skutkować zaindukowaniem procesu nowotworowego u zdrowej osoby, dlatego konieczne jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Personel powinien być nie tylko świadomy ryzyka, aby racjonalnie je minimalizować. Istotna jest także kwestia stosowania najlepszych dostępnych na rynku zabezpieczeń, począwszy od specjalistycznych urządzeń, takich jak wyciągi laminarne służące do eliminowania z powietrza toksycznych oparów, a skończywszy na produktach ochrony osobistej.

Znane są przypadki stosowania przez personel przygotowujący roztwory rękawiczek z grupy przeznaczonej do pracy z pacjentem, tzw. MD (medical devices). Są to zwykłe rękawiczki lateksowe lub nitrylowe, które są zabezpieczeniem zdecydowanie niewystarczającym. W tego rodzaju pracy powinny być bezwzględnie stosowane środki ochronne z kategorii PPE (personal protective equipment). Te najlepsze produkowane są bez użycia pudru z odpowiednio nisko alergizującego lateksu o specyficznych właściwościach lub materiałów syntetycznych o najniższym ryzyku alergicznym (np. neopren). Spełniają one najwyższe standardy bezpieczeństwa (EN 374, EN 420, CEO 493, ASTM F 739, ASTM D 6978) oraz wytrzymałości chemicznej i punktowej.


Akcja Hand-Produ ma na celu zwrócenie uwagi personelu medycznego na co dzień pracującego z substancjami kancerogennymi na zagrożenia, jakie niesie kontakt z nimi, a także na możliwości zwiększenia bezpieczeństwa. Przedstawiciele firmy Hand-Prod w trakcie akcji odwiedzą 59 placówek szpitalnych, przede wszystkim specjalistycznych regionalnych centrów onkologii i hematologii, na terenie całego kraju. W każdym przedstawią dostępne dane na temat zagrożeń, obowiązujących uwarunkowań prawnych, zostawią ulotki na temat jednorazowych środków ochronnych światowego lidera wśród ich producentów - firmy Ansell, a także próbki rękawic ochronnych, tak by pielęgniarki mogły przetestować ich wytrzymałość i możliwości.


Kontakt dla mediów:

Mira Krzyścin

PR time - Agencja Public Relations
tel.: + 48 71 33 70 686 / 0 607 81 26 04
fax : + 48 71 33 70 685

e-mail: mira.krzyscin@prtime.pl


Hand-Prod Sp. z o.o. od stycznia 2008 r. stanowi część fińskiej grupy OneMed, wiodącego dystrybutora produktów jednorazowych, diagnostycznych, wyrobów i urządzeń medycznych w krajach Europy Północnej. Grupa OneMed skupia firmy z krajów skandynawskich oraz nadbałtyckich.

Hand-Prod to dystrybutor leków i wysokospecjalistycznych produktów medycznych
dla placówek polskiej służby zdrowia. Obsługuje ponad 600 szpitali, 4 tys. aptek i hurtowni farmaceutycznych oraz instytuty naukowo-badawcze. Szeroka gama oferowanych przez spółkę produktów obejmuje: farmację, chirurgię, diagnostykę laboratoryjną, stacje uzdatniania wody
(do celów medycznych) oraz diabetologię.

Hand-Prod to również dynamicznie rozwijająca się sieć stacji dializ - prowadzi osiem nowoczesnych placówek (Gorlice, Jasło, Dąbrowa Tarnowska, Jędrzejów, Zawiercie, Świdnica, Limanowa, Drawsko Pomorskie). Stacje dializ zapewniają pacjentom najwyższe standardy opieki medycznej, najnowocześniejsze technologie i doskonałe metody lecznicze.

Hand-Prod ma ponad 20-letnie doświadczenie na krajowym rynku medycznym (swoją działalność uruchomił w 1986 r.).

Komentarze do: Akcja ochrony personelu medycznego przed cytostatykami

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz