Szukaj

2700 młodych ludzi działa w regionach. Czerniak nie ma szans!

Podziel się
Komentarze0

556 zespołów młodzieży z całej Polski zmaga się z czerniakiem w VI edycji Mam Haka na Raka. Do 28 lutego 2013 roku młodzi ludzie prowadzą działania w regionach zachęcające społeczność lokalną do badań profilaktycznych w kierunku nowotworów.


Kulminacją aktywności będzie Dzień Hakowicza, który przypada 4 lutego, kiedy obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Rakiem. W tym roku Hakowiczów wspierają ambasadorzy – artyści: Liber, Rafał Brzozowski i Natalia Szroeder.

W kolejnej edycji programu „Mam Haka na Raka” bierze udział około 2700 uczniów. Najwięcej, bo 69 zespołów, zgłosiło się z województwa mazowieckiego. Równie dobrym wynikiem poszczycić się może województwo śląskie i wielkopolskie, gdzie zgłosiły się odpowiednio 64 i 63 zespoły.

Pierwszym etapem programu jest edukacja. Młodzież nabywa odpowiednią wiedzę do zaplanowania i przeprowadzenia działań lokalnych. Wszystkie niezbędne materiały edukacyjne dostępne są na stronie programu www.mamhakanaraka.pl. Do końca lutego w ramach aktywności w regionach młodzi ludzie organizują m.in. happeningi, koncerty i marsze, które mają na celu zwrócenie uwagi społeczności lokalnej na problem gwałtownego wzrostu zachorowalności na czerniaka w Polsce w okresie ostatnich 30 lat. Młodzi ludzie zabiegają także o wsparcie lokalnych patronów i partnerów, w tym przedstawicieli mediów, samorządów, lekarzy i firm.

Kulminacją działań w regionach jest Dzień Hakowicza, który przypada 4 lutego w Światowy Dzień Walki z Rakiem. W ramach tego wydarzenia młodzież zobligowana jest do intensyfikacji swoich działań na rzecz popularyzacji idei wczesnej profilaktyki chorób nowotworowych. W całej Polsce zbierane są wtedy podpisy pod deklaracją „Zachęcę 1 osobę do wykonania badania profilaktycznego”.

W ubiegłym roku młodzież zebrała ok. 113 tysięcy podpisów. W VI edycji na stronie internetowej programu „Mam Haka na Raka” od 1 lutego będzie można śledzić liczbę podpisów dzięki specjalnemu licznikowi deklaracji. W sobotę 2 lutego 2013 roku na Apel Polskiej Unii Onkologii organizowane są również Dni Drzwi Otwartych, podczas których większość ośrodków onkologicznych w Polsce oferuje wykonanie bezpłatnych badań profilaktycznych. Ten dzień jest też pretekstem dla młodzieży do zachęcania społeczności lokalnej do skorzystania z tych badań.


Widzimy potencjał w młodych osobach, gdyż są kreatywni, otwarci i zdolni. Często ich działania skuteczniej docierają do bliskich niż niejedna ogólnopolska kampania społeczna. Tegoroczny temat – czerniak może okazać się bliskim zagadnieniem dla Hakowiczów ze względu na modę na opalanie, które może być przyczyną nowotworu skóry. Teraz wszystko zależy od aktywności młodzieży. Powodzenia Hakowicze! – mówi dr Janusz Meder, Prezes Polskiej Unii Onkologii.

Najbardziej aktywne zespoły zostaną zaproszone do II etapu i wezmą udział w Warsztacie Kreatywnym online. Podczas warsztatu młodzież weźmie udział w wykładach przygotowanych przez specjalistów ze świata reklamy, marketingu społecznego oraz lekarza onkologa. Głównym celem tego
Informacja prasowa

22 stycznia 2013 roku celem programu będzie przybliżenie uczestnikom technik opracowania koncepcji kampanii społecznych. 6. edycję programu „Mam Haka na Raka” wspierają ambasadorzy – artyści: Liber, Rafał Brzozowski oraz Natalia Szroeder.

****
Program „Mam Haka na Raka” jest ogólnopolskim programem skierowanym do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych. Jego celem jest umiejętne zaangażowanie młodych ludzi w proces edukacyjny związany z profilaktyką nowotworową. Głównym zadaniem postawionym przed Hakowiczami jest zorganizowanie działań lokalnych oraz zaprojektowanie kampanii społecznej.


W pięciu edycjach programu wzięło udział 3 113 zespołów, czyli 15 705 uczestników. Działalność młodzieży została nagłośniona za pośrednictwem blisko 3 500 publikacji w mediach na łączną wartość ponad 6 mln złotych. Kampanie „Mam Haka na Raka” dotarły do ponad 8 milionów Polaków, a stronę www.mamhakanaraka.pl odwiedziło w tym czasie prawie 2 miliony Internautów. Tylko w V edycji w wykładach edukacyjnych z zakresu profilaktyki nowotworowej uczestniczyło 140 000 Polaków, rozdano 312 000 ulotek, zebrano 113 000 podpisów pod deklaracją „Zachęcę 1 osobę do wykonania badania profilaktycznego”, a blisko 2 400 instytucji zaangażowało się w działania w regionach, m.in. media, lokalne samorządy, eksperci oraz firmy prywatne. Organizatorem programu jest Polska Unia Onkologii, a partnerem strategicznym firma GlaxoSmithKline.

Dotychczas w ramach programu powstało 5 kampanii społecznych: „Wystarczy tak niewiele…” (rak piersi), „Nie pakuj się do trumny, zrób cytologię” (rak szyjki macicy), „Nie krępuj się, zerwij z milczeniem” (rak prostaty), „Nie wiąż się z papierosem” (rak płuca) oraz „Zabezpiecz tyły. Zrób kolonoskopię” (rak jelita grubego). Informacje o poszczególnych kampaniach można znaleźć w Internecie: www.wystarczytakniewiele.pl, www.zbrobcytologie.pl, www.zbadajprostate.pl, www.niezpapierosem.pl, www.zrobkolonoskopie.pl.

Artyści – ambasadorzy MHNR6

Marcin „Liber” Piotrowski jest autorem tekstów, wokalistą i artystą, który swoją sceniczną karierę rozpoczynał w grupie hip-hopowej Ascentoholix. W 2008 roku na gali ESKA Music Awards Liber zdobył nagrody za najlepszego artystę oraz najlepszy album roku. Dużą popularność zyskał za płytę nagraną wraz z Sylwią Grzeszczak pt. „Ona i On”. Od tego czasu jego kariera dynamicznie przyspieszyła.

Rafał Brzozowski jest utalentowanym wokalistą i muzykiem, który swoją karierę muzyczną rozpoczął od programu „Szansa na Sukces”. W 2011 roku Rafał został półfinalistą programu The Voice Of Poland. Rok później artysta wydał swoją debiutancką płytę pt. „Tak Blisko”.

Natalia Szroeder, w porównaniu do jej dwóch starszych kolegów, jest mniej znaną, ale utalentowaną artystką. Swoją przygodę z muzyką rozpoczęła od programu „Od przedszkola do Opola”. W 2011 roku Natalia wygrała telewizyjny program „Szansa na Sukces”. Obecnie współpracuje z Liberem przy nowej płycie.

Komentarze do: 2700 młodych ludzi działa w regionach. Czerniak nie ma szans!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz