Szukaj

Wcierki – zasady aplikacji i właściwości

Nie tylko strój, makijaż i paznokcie decydują o pięknie kobiety. To włosy stanowią symbol kobiecości i świadczą o poziomie zadbania. Niestety, część pań zapomina o tym i przestaje nawet chodzić do fryzjera. Kupowane szampony są kiepskiej jakości i zamiast odżywiać, niszczą. Czy można jednak odbudować włosy?

Wcierki – zasady aplikacji i właściwości

Problem złej formy włosów leży w ich cebulkach. Pomimo, że znajdują się one głęboko w skórze, bardzo łatwo można je naruszyć, np. wiążąc włosy mocno u nasady. Proces odbudowywania zniszczonych włosów zajmuje dużo czasu, ponieważ poszczególne ich partie rosną w różnym tempie. Przyspieszyć go można używając wcierek, które dodatkowo poprawią kondycję włosa.

Charakterystyka wcierek

Czym są wcierki

Wcierka to nic innego jak płyn, który działa na zasadzie odżywki na skórę głowy oraz na same włosy. Ten produkt o wodnistej konsystencji najczęściej jest wykonany na bazie ziół lub ekstraktów z nich. Sposób aplikowania zależy od indywidualnych upodobań. Wcierki są znane, lubiane i stosowane od wieków, ponieważ przynoszą dobre rezultaty.

Sposób na porost włosów i hamulec ich wypadania

Wcierka ma przede wszystkim wzmocnić i odżywić cebulki włosów. Jeśli przy aplikacji wykonywany jest jednocześnie masaż skóry głowy, powoduje to, że staje się ona bardziej ukrwiona. Dzięki temu włosy rosną szybciej, co można zauważyć po pojawieniu się baby hair (nowych włosków). Te z kolei są lepiej odżywione, mocniejsze i silniejsze.

Ale co z tego, jeśli włosy i tak nadal wypadają? Wcierki działają również na w takim przypadku. Nie tylko pojawiają się nowe cebulki, ale i te stare są wzmacniane i odżywiane. W związku z tym włosy stają się po prostu gęstsze. Dodatkowo nie są oklapnięte, a lekko uniesione u nasady.

Wcierka jako zbawienie dla skóry głowy

Wcierka świetnie nawilża skórę głowy, jednocześnie regulując wydzielanie sebum. Sprawia to, że skóra się mniej przetłuszcza, nie łuszczy się i nie swędzi. Regularne stosowanie łagodzi również podrażnienia czy stany zapalne. Przestają pojawiać się podskórne krostki.

Reguły stosowania wcierek

Regularność

Nie od dziś wiadomo, że jeśli coś jest stosowane regularnie, to przynosi efekty. Tak samo dotyczy wcierek. Produkt ten potrzebuje czasu na działanie. Dopiero jeśli ma go wystarczająco, można zobaczyć rezultaty. Wcierki warto stosować codziennie, niezależnie od częstości mycia włosów.

Długość stosowania wcierek

Długość stosowania zależy od indywidualnych potrzeb. Najczęściej na opakowaniach jest napisane, że efekty będą widoczne po 3-4 tygodniach (to minimalny okres stosowania wcierek). Warto po miesiącu zrobić tygodniową przerwę, by później kontynuować aplikowanie.

Sposób aplikacji

Sposób aplikacji zależy od rodzaju wcierki oraz od decyzji stosującego. Można to robić przed myciem, po umyciu lub na suche włosy.

Przed myciem lepiej stosować wcierki wykonane na bazie olejów roślinnych, które przetłuszczają włosy. Taką wcierkę zostawia się do wchłonięcia na minimum dwie godziny.

Żeby stosować wcierkę po umyciu, trzeba mieć lekko podsuszone włosy. Inaczej produkt nie będzie działał tak intensywnie, ponieważ rozrzedzi się.

Na suche włosy najlepiej nakładać wcierki mające na celu podniesienie włosów. W ciągu dnia można aplikować produkt parę razy, np. jeśli jest wykonany na bazie bursztynu.

Metody użycia wcierek:

  • Wcieranie - to najpopularniejszy sposób używania wcierek. Dodatkowo wykonywany jest masaż skóry głowy. Najłatwiej przelać część płynu do miseczki i z niej aplikować produkt na skórę lub wylewać na dłoń.
  • Strzykawka - to bardzo wygodna metoda, ponieważ buteleczki z wcierkami mają nierzadko małe otwory. Pobrany płyn aplikuje się na przedziałki. Strzykawka sprawia, że wcierka jest rozprowadzana na całej głowie, nie tylko w kilku miejscach.
  • Atomizer - bardzo łatwe i praktyczne rozwiązanie. Jednak rzadko można spotkać opakowania z atomizerem, a jeśli już, to produkt jest gorszej jakości. Przy stosowaniu takiego aplikatora nie wie się, ile dokładnie płynu zostało zużyte, ponieważ nacisk palca jest zmienny.
  • Spray - jest niepraktyczny i rzadko używany, ponieważ nie trafia tylko na skórę głowy, a rozprzestrzenia się na całe włosy. Nie wszystkie wcierki mają olejki zapachowe, więc niemiła woń może się snuć cały dzień za stosującym.
  • Pipeta - dzięki niej wcierka jest bardzo precyzyjnie rozprowadzana. Preparat starcza na dłużej, ponieważ ani kropla się nie marnuje. W dodatku dawka jest stała każdego dnia.

Domowe wcierki

Wcierki nie są drogie, ale warto samemu przygotować taki produkt w domu. Istnieje bardzo dużo naturalnych składników korzystnie wpływających na poprawę kondycji włosów oraz ich szybszy wzrost.

Zioła jako składniki wcierek

Już nasze babcie wiedziały, że zioła są dobre na wszystko. W walce z łupieżem i podrażnieniami skóry pomoże szałwia. Skrzyp wzmocni włosy oraz opóźni pojawienie się siwizny. Podobne działanie ma pokrzywa, która dodatkowo przyspiesza wzrost. Jeśli włosy są przetłuszczone, dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie zielonej herbaty.

Kawa i sok z aloesu

Kawa i sok z aloesu są bardzo dobre na przyspieszenie porostu włosów. Trzeba jednak pamiętać, że nadmierne stosowanie może wysuszyć skórę głowy. Sok z aloesu warto aplikować rozcieńczony z wodą.

Negatywne skutki używania wcierek:

  • szybsze przetłuszczanie - niektóre wcierki przetłuszczają włosy; najczęściej są one na bazie olejów roślinnych i powinno stosować się je przed myciem włosów;
  • łupież - część wcierek powoduje łupież i przed zakupem produktu warto poczytać opinie na jego temat na forach. Łupież może być też skutkiem zbyt długiego stosowania wcierki;
  • przesuszona skóra - często się zdarza przy wcierkach produkowanych na bazie czarnej rzepy lub skrzypu;
  • podrażnienie skóry - najczęściej występuje przy stosowaniu preparatów z czarnej rzepy.

Autor: Anna Magiera

Komentarze do: Wcierki – zasady aplikacji i właściwości

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz