Szukaj

Jak odpowiednio dobrać szampon do włosów?

Podziel się
Komentarze1

Pielęgnacja włosów jest czynnością, której po prostu nie można pominąć. Do tego celu służą dobrze nam znane szampony. Czy jednak potrafimy dobrać odpowiedni szampon do naszego rodzaju włosów?

Jak odpowiednio dobrać szampon do włosów?

Obecnie na rynku mamy cały wachlarz przeróżnych szamponów, do każdego rodzaju włosów. Jest w czym wybierać. Przede wszystkim jednak należy pamiętać, że szampon musi myć włosy starannie, nawilżać je i pielęgnować. Składniki zawarte w szamponach można podzielić na te, które występują w każdym rodzaju szamponu i takie, które są specyficzne dla danego szamponu. Chodzi o to by umiejętnie dobrać rodzaj szamponu do potrzeb swoich włosów.

Wybierając odpowiedni szampon do twojego rodzaju włosów musisz wiedzieć, jakie potrzeby mają twoje włosy, czy są proste, kręcone, farbowane czy zniszczone. Jeśli już wiesz, czego potrzebujesz, szukaj szamponu, ktory zawiera składniki odpowiednie dla twoich włosów. Dlatego pierwszą rzeczą, wręcz fundamentalną, jest zapoznanie się ze składnikami szamponu. Kluczem do sukcesu jest uważne czytanie składu produktu. W każdym szamponie zawarte są dwa podstawowe składniki: detergent i woda. Detergent odpowiada za uwolnienie włosów od brudu i tłuszczu a także sprawia, że włosy przyjemnie pienią się podczas mycia. Dodatkowo, oprócz tych dwóch składników szampon zawiera także:

  • środki zagęszczające (zazwyczaj są to sole, pochodne celulozy, lauramidy, kokamidy), które zagęszczają konsystencję szamponu,
  • składniki odżywcze, które nawilżają i regenerują włosy,
  • konserwanty,
  • witaminy.

Producenci dodają do szamponów także składniki, które mają wyrózniać szampony o innych. Takim składnikiem mogą być zioła, np. rumianek, który lekko rozjaśnia włosy lub rozmaryn, hamujący przetłuszczanie się wlosów. Kwas cyrtynowy,który jest dodawny do szamponów, ma za zadanie osłaniać włosy i sprawiać, że są lśniące. Miód z kolei to naturalny środek nawilżający. Barwniki i środki zapachowe są natomiast dodawane ze względów estetycznych, jednak nie mają żadnych właściwości pielegnacyjnych.Jakie rodzaje szamponów mamy do wyboru?


Szampony do włosów farbowanych, po trwałej ondulacji lub prostowanych chemicznie. Wszystkie te zabiegi powodują trwałe zmiany we włosach, dlatego potrzebują intensywnego nawilżenia. Zadaniem tych szamponów jest regeneracja struktury włosa, jednak zawarte w nich substancje odżywcze nie mogą obciążac włosów. Szampony nadające puszystość. Ich celem jest odciążenie włosów z resztek środków do układania fryzur. Szampony te mogą miec niższe stężenie olejków i składników nawilżających. Szampony lecznicze. Celem tych produktów jest leczenie schorzeń skóry głowy: łupieżu, łuszczycy i łojkotu. Szampony te zawierają jeden aktywny składnik: chlorek cynku, siarka, sirczek selenu, kwas salicylowy i kombinacja siarki z kwasem salicylowym.Szampony do codziennego użytku. Ze względu na swoje przeznaczenie, produkty te mają niższą zawartość detergentów, zaś wyższą - składników nawilżających. Niestety mogą być niewystarczające dla tych kobiet, które używają wielu środków do układania włosów, ponieważ nie usuwają ich dość dobrze. Szampony połączone z odżywką. Produkty te są idealne dla tych kobiet, które nie mają problemów z włosami a chcą jedynie skrócić czas przeznaczony na ich pielegnację. W ich składzie znajdziemy środki powierzchniowe do mycia włosów i takie, które odżywiają włosy, ułatwiając ich rozczesywanie.

Należy pamiętać o tym, żeby zmieniać szampon co kilka dni, np. użwaj raz w tygodniu szamponu nawilżającego i takiego, który usuwa dobrze brud i tłuszcz z włosów.Oprócz dobrze dobranego szamponu warto dbać o sam sposób mycia włosów. Na początku należy je dobrze zmoczyć, nabrać na środek dłoni kroplę szamponu wielkości orzecha laskowego, dobrze wmasować produkt we włosy i porządnie spłukać tak, by spływająca woda była czysta. Ostatnie płukanie jest niezwykle istotne, ponieważ dzięki temu mamy pewność, że na włosach nie ma pozostałości po produkcie.

Autor:
Katarzyna Bolesta

Komentarze do: Jak odpowiednio dobrać szampon do włosów? (1)

paulina.klimek
paulina.klimek 16-10-2013 11:53

Zniszczone włosy

1

Dla moich włosów już chyba nie ma ratunku, próbowałam już prawie wszystkich kosmetyków :( pozostaje mi jedynie je ściąć... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze