Szukaj

Odżywki do włosów – czy naprawdę są skuteczne?

Podziel się
Komentarze0

Słowo „odżywka” powstało stosunkowo niedawno. Jeszcze dziesięć lat temu do rozplątywania włosów służyły „kremy do płukania” albo płukanki. I chociaż dzisiejsze odżywki teoretycznie służą do tego samego to zawierają składniki, których kiedyś nie znano, a nawet jeśli, to nie były ogólnodostępne.

Odżywki do włosów – czy naprawdę są skuteczne?

Teraz odżywka ma nie tylko rozplątywać włosy – ma też nadać połysk, objętość, utrwalić kolor, czy zregenerować strukturę włosa.

Odżywki powinny działać wielostronnie. Powinny zostawiać na włosach składniki, które umożliwią bezproblemowe przeczesanie czupryny, ale w rozsądnych ilościach, żeby włosów nie obciążyć.

W jaki sposób działa odżywka?

Składniki jakie znajdziemy w kremie o gęstej konsystencji są naładowane dodatnio. Oznacza to, że włos – naładowany ujemnie – przyciąga składniki naładowane dodatnio. Im bardziej uszkodzony włos tym silniejszy ładunek ujemny wytwarza i tym więcej odżywki przyciągnie. Po tym, jak odżywka oblepi powierzchnię włosa, zwłaszcza jego wysuszone partie, zapewni poślizg i zredukuje tarcie, a to sprawi, że włosy rozczeszą się bez problemu.

Odżywki mają podłoże olejowe lub polimerowe. Większość z nich zawiera silikony, które dodają włosom blasku. Te, których producent obiecuje nadać włosom puszystość, zawierają dużo protein, które przyklejają się do włosa i powiększają ich masę nie natłuszczając ich przy tym. Odżywki nawilżające są skierowane do włosów suchych, zniszczonych, uszkodzonych lub farbowanych. Zawierają aminokwasy, sacharydy i inne składniki zdolne do przyciągania i zatrzymywania wilgoci. Płukanki mają to do siebie, że pokrywają włosa jedynie od zeewnątrz – nie docierają do jego środka, dają jedynie gładkie rozczesywanie.


Największa różnica między maskami, a odżywkami do codziennego użytku  polega na tym, że maski zawierają składniki o większej koncentracji i mniejszym ciężarze cząsteczkowych. Dzięki temu odżywka łatwiej trafia do trzonu włosa podczas 20 minutowego kompresu.

Jak stosować?

Kiedy zauważysz, że stosując odżywkę według zaleceń producenta nie pojawiły się żadne zmiany, które obiecuje producent, to może oznaczać, że produkt nie odpowiada twoim włosom. Być może aplikujesz go za dużo, albo zbyt długo trzymasz na włosach. Nim jednak zaczniesz szukać kolejnej odżywki, spróbuj odczekać jeden dzień zanim włączysz ją do codziennej pielęgnacji włosów. Staraj się używać odżywki tylko na tą część włosa, która faktycznie tego wymaga. Zazwyczaj są to rozdwojone końcówki. Spłukuj włosy tak długo, aż pozbędziesz się całego kremu.
W przypadku, gdy włosy w dalszym ciągu są w kiepskiej kondycji, sięgnij po maskę. Jeśli zobaczysz poprawę po zastosowaniu kompresu, powtarzaj zabieg raz w tygodniu do momentu, aż włosy wrócą do odpowiedniej formy.
Odżywki w kompresie, wnikające głęboko w strukturę włosa są niezbędne, kiedy poddajemy włosy trwałej ondulacji, regularnie farbujemy albo narażamy je na gorąco używając prostownicy i suszarki.

Odżywki do włosów nie są w stanie zregenerować włosa, ponieważ włos to tkanka martwa. Składniki mają tylko pomóc utrzymać je w dobrej kondycji i poprawić na krótki czas wygląd. Kiedy na włosach tworzy się tak zwane „siano”, nie warto pakować gęstego produktu na głowę, tylko trzeba odwiedzić fryzjera. Nie można się spodziewać cudów po odżywkach, ale z pewnością warto ich używać. Choćby po to, żeby móc rozczesać włosy, jak robiono to za dawnych lat, przy pomocy płukanek i kremów do płukania.

Autor: Natalia Ul

Komentarze do: Odżywki do włosów – czy naprawdę są skuteczne?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz